Dodaj ogłoszenie o pracy


Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2011. Dobre praktyki”

Pod koniec marca ogłoszono 10. jubileuszową wersję Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Wśród biorących udział w Raporcie firm zostały wyróżnione dwie z branży TSL: DB Schenker i PEKAES SA. W Rankingu Liderów Odpowiedzialnych Firm 2011 DB Schenker zajął drugie miejsce i pierwsze w kategorii transport, usługi, handel.

 

W tym roku, publikacja raportu została zainaugurowana podczas Targów CSR, zorganizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik. Podczas imprezy przyznano statuetki z okazji długoletniej współpracy z Forum: Shell Polska za 10 lat współpracy z FOB, Bayer, Citi Handlowy, firmy z systemu Coca-Cola, GlaxoSmithKline oraz Procter&Gamble za 5 lat współpracy z FOB. 

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce" opisuje przykłady dobrych praktyk w firmach działających na terenie Polski. Publikacja pokazuje, że  CSR w Polsce  jest na wysokim poziomie w naszym kraju i nie odbiega od standardów na całym świecie. Forum Odpowiedzialnego Biznesu podkreśla, że tegoroczna edycja Raportu jest wyjątkowa, ponieważ zastosowano nowy podział na obszary, nawiązując do nowej normy ISO 26000. Zastosowany podział obejmuje obszary: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki/aspekty pracownicze, środowisko naturalne, uczciwe praktyki rynkowe, zagadnienia konsumenckie oraz zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej. W raporcie znalazło się 17 artykułów, w których polscy i zagraniczni eksperci i ekspertki pisali m.in. o polskiej wizji 2050, protestach społecznych, odpowiedzialności organizacji pozarządowych, itd. Poruszano też zagadnienia, które będą ważne w 2012 roku: Euro 2012, Międzynarodowy Rok Spółdzielczości, Rok aktywnego Starzenia i Solidarności Międzypokoleniowej itd.

 

Tegoroczny Raport zawiera opis 209 praktyk w 7 obszarach, nadesłanych przez 106 firm: ład organizacyjny (18 firm), prawa człowieka (5 firm), praktyki/aspekty pracownicze (66 firm), środowisko naturalne (37firm), uczciwe praktyki rynkowe (8 firm), zagadnienia konsumenckie (4 firm) oraz zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej (71 firm). Każdy obszar ma swoje kategorie, a najliczniejszymi w tym roku były: edukacja ekologiczna (22 firm), bezpieczeństwo w miejscu pracy (20 firm), wolontariat pracowniczy (16 firm), zaangażowanie społeczne (13 firm) oraz współpraca z uczelniami (13 firm). W kalendarium Raportu znalazły się 273 wydarzenia: kampanie społeczne, konferencje, seminaria, spotkania, konkursy, nagrody, projekty, inicjatywy, akcje, raporty, badania i publikacje.

 

W raporcie udział wzięły dwie firmy z branży TSL - DB Schenker Sp. z o.o i PEKAES SA. Priorytetem dla DB Schenker jest dbałość o dobre relacje z otoczeniem. Firma stawia na systematyczny i otwarty dialog ze swoimi interesariuszami. Jednym z narzędzi, które pomaga w realizacji tych celów, jest raportowanie społeczne. Raport za 2010 rok prezentuje najważniejsze działania i inicjatywy podjęte przez firmę w ramach strategii CSR, zintegrowanej ze strategią biznesową. Przygotowany w 2011 roku Raport Społeczny za 2010 rok dostępny jest na www.dbschenker-csr.pl. Publikacja w formie platformy internetowej prezentuje sposób zrównoważonego zarządzania firmą w oparciu o model EFQM, który odzwierciedla sposób zarządzania w DB Schenker. Na jego podstawie sformułowano najważniejsze obszary odpowiedzialności firmy: przywództwo, pracownicy, strategia, partnerstwo i zasoby, procesy, produkty i usługi, klienci, społeczeństwo, kluczowe wyniki. Firma wdrożyła program rozwoju i podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności menedżerskich dla młodej stażem kadry kierowniczej pod nazwą Szkoła Liderów. Program realizowany jest od 2002 roku i obecnie w firmie pracuje 110 osób, które ukończyły Szkołę Liderów i otrzymały dyplom. Ponadto firma zainicjowała działania na rzecz ekotransportu. Jako operator logistyczny, współpracujący z wieloma przewoźnikami, ma realny wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza w transporcie lądowym. Firma wprowadziła szkolenia z ecodrivingu, które są jednym z działań podejmowanych w ramach projektu Zielona Droga. W 2010 roku zostały po raz pierwszy zorganizowane Mistrzostwa ecodrivingu o Puchar Prezesa Schenker.

 

PEKAES SA został wyróżniony za działalność w zakresie modelowych działań opartych na pracownikach firmy, inaugurując w 2011 roku program wolontariatu pracowniczego, postawił na lokalność w działaniach społecznych. Oznacza to, że wspierane są prospołeczne inicjatywy pracowników skupione na potrzebach społeczności lokalnych, czego przykładem może być ufundowanie paczek dla niezamożnych rodzin w Błoniu – mieście, gdzie firma ma swoją siedzibę.
Praktyka firmy Pekaes również łączy w sobie aspekt bezpieczeństwa w miejscu pracy z bezpieczeństwem na drodze. Spółka nie tylko przestrzega przepisów dotyczących m.in. czasu pracy kierowców czy ich regularnych badań, ale też rygorystycznie podchodzi do kwestii stanu technicznego pojazdów. Flota Pekaes posiada dwa certyfikaty – „green lory” i „green & safe lory”, co oznacza, że jej wyposażenie i stan techniczny są zgodne z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa eksploatacji (np. obowiązkowym posiadaniem ABS czy wymogiem co do specjalnego układu kierowniczego). Firma wprowadza również rozwiązania dotyczące promocji działań związanych z rolą krwi w ratowaniu ludzkiego życia, w tym ratowaniu życia na drodze. W efekcie wewnętrznej akcji – „Poznaj swoją grupę krwi”, znajomość grupy krwi wśród kierowców wzrosła do 98 procent. Doświadczenia z przebiegu akcji ratunkowych w Europie pokazały, że podczas wypadków służbom ratowniczym sprawia problem szybkie znalezienie kontaktu do firmy.  Pracownicy, w tym zwłaszcza kierowcy przechodzą również szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Cały Raport dostępny jest na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl/public/files/Raport2011.pdf

 

LIDERZY w RANKINGU Odpowiedzialnych Firm 2011:
Pierwsze trzy miejsca w Rankingu zdobyły firmy:
1. Danone
2. Schenker
3. Telekomunikacja Polska

 

Transport, usługi, handel
1. Schenker
2. Toyota Motor Poland
3. Tesco

 

Ranking Odpowiedzialnych Firm, publikowany jest przez „Dziennik Gazetę Prawną” pod patronatem Forum OdpowiedzialnegoBiznesu, a tworzony – podobnie jak w poprzednich latach – przez Bolesława Roka z Centrum Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego i weryfikowany przez PwC. Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne całościowe zestawienie największych spółek w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR).

(źr. Forum Odpowidzialnego Biznesu, Raport "Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki")

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.