Dodaj ogłoszenie o pracy


Działania CSR - PEKAES wspiera rekonstrukcję zabytkowej synagogi w Gwoźdźcu

Czy można pomóc logistycznie historykom sztuki i artystom? Tak, można i robi to właśnie spółka PEKAES, która pomaga logistycznie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pracowni Handshouse w wyjątkowym projekcie edukacyjnym. Efektem prac będzie odtworzenie dachu dawnej synagogi z Gwoźdźca.


„Gwoździec Re!konstrukcja” - to nazwa projektu, w którym uczestniczy międzynarodowy zespół historyków, architektów, studentów i artystów zajmujących się tradycyjnym rękodziełem drewnianym. Rolą spółki PEKAES będzie pomoc w transporcie powstającego dachu synagogi na każdym etapie jego tworzenia.

 

Uczestnicy warsztatów tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami, odtworzą drewniany, zdobiony dach nieistniejącej synagogi z Gwoźdźca, unikalnego przykładu architektury sakralnej w Polsce. Naturalnej wielkości, w całości ręcznie wykonany dach, będzie jednym z eksponatów galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Warsztaty konstrukcyjne i malarskie będą się odbywać w czterech polskich miastach: w Sanoku, w Rzeszowie, w Krakowie oraz we Wrocławiu.
W opinii ludzi związanych z kulturą, tego typu inicjatywy mają ogromną wartość społeczną. Dbałość o historię, tradycję, szacunek dla osiągnięć minionych pokoleń to ważna część naszego dziedzictwa narodowego. Historia nie musi być pisana, mówiona czy interpretowana, historia może być robiona.
To już drugi tak ogromnej rangi z punktu widzenia marketingu narodowego projekt, w którym partnerem jest Pekaes. Wcześniej operator pomagał w odtworzeniu pomnika Fryderyka Chopina w Londynie. Zaginiony przed laty monument odnalazł się w magazynach miejskich i po wykonaniu niezbędnych prac w Polsce, wrócił ponownie 18 maja na Southbank Centre. Odsłonięcie pomnika Chopina było ostatnim ważnym wydarzeniem Roku Chopinowskiego.

(więcej info o projektach na: www.pekaes.com.pl, www.jewishmuseum.org.pl
(źr. PEKAES S.A)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.