Dodaj ogłoszenie o pracy


Uboat-Line otwiera spółkę na rynku czeskim

Uboat-Line, spółka działająca w sektorze usług transportu, logistyki oraz spedycji, zarejestrowała firmę zależną w Czechach. Wejście na nowe rynki to element strategii, która przełoży się na kontynuację dynamicznego wzrostu przychodów firmy.


Uboat-Line specjalizuje się w obsłudze firm transportowych.  Oferuje im kompleksową usługę, która obejmuje m.in. rezerwację przepraw promowych z większości portów europejskich, rezerwację przepraw dla pojazdów ponadnormatywnych oraz przewożących ładunki niebezpieczne a także fracht morski. Oferta Spółki obejmuje też sprzedaż winiet na przejazdy we Francji, Hiszpanii i Włoszech oraz  serwis i obsługę transportu intermodalnego na kluczowych trasach Europy.


- Widzimy ogromny popyt na naszą ofertę w Czechach. Ostateczną decyzję o wejściu na ten rynek podjęliśmy jednak po bardzo wnikliwej analizie. Zdecydował o tym sukces, jaki osiągnęliśmy na rynku niemieckim. W rok po rozpoczęciu działalności w tym kraju notujemy tam pozytywne wyniki finansowe – powiedział Grzegorz Misiąg, Prezes Zarządu Uboat-Line S.A. - Rozwijamy się organicznie i nie ponosimy w związku z tym znaczących kosztów inwestycji. Natomiast regionalne biuro znacznie ułatwia kontakt z lokalnymi firmami transportowymi, czego dowodem jest nasz sukces w Niemczech – dodał Grzegorz Misiąg.

(źr. Uboat-Line)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.