Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis tworzy europejską spółkę joint venture

Globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych - Prologis, Inc., ogłosił zawarcie umowy dotyczącej utworzenia Prologis European Logistics Partners Sàrl, spółki joint venture denominowanej w euro. Spółka nabędzie portfel wysokiej jakości obiektów dystrybucyjnych, stanowiących wyłączną własność Prologis na 11 docelowych europejskich rynkach globalnych.

 

Partnerem Prologis jest Norges Bank Investment Management (NBIM), który zarządza Norweskim Globalnym Rządowym Funduszem Emerytalnym. Prologis European Logistics Partners będzie spółką joint venture z udziałami 50 / 50 oraz zaangażowaniem kapitałowym na poziomie 2.4 mld € (3,1 mld $), które obejmuje wspólną inwestycję NBIM i Prologis w kwocie 1,2 mld € (1,55 mld $). Przewiduje się, że wskaźnik dźwigni finansowej będzie początkowo wynosić mniej niż 15 proc. łącznej wartości aktywów spółki oraz spłata zadłużenia nastąpi w terminie wymagalności, umożliwiając spółce prowadzenie działalności wyłącznie na bazie własnego kapitału.

 

Po zawarciu transakcji spółka joint venture nabędzie stabilny portfel 195 nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 4,5 mln metrów kwadratowych, przy czym ok. 75 proc. nieruchomości pochodzi z dawnego funduszu ProLogis European Properties (PEPR), a pozostałe 25 proc. z innych aktywów należących w całości do Prologis. Spółka joint może rozwijać się poprzez nabywanie strategicznych portfeli na rynkach docelowych oraz w odpowiednich przypadkach nieruchomości, które uzupełniają istniejącą bazę aktywów. W związku z transakcją NBIM otrzyma warrant na nabycie pakietu 6 mln akcji zwykłych Prologis po cenie zamknięcia wynoszącej 35,64 $ za jedną akcję ze środy, 19 grudnia 2012 r. Termin warrantu wynosi trzy lata.

 

- Spółka joint venture stanowi istotny kamień milowy dla Prologis, gdyż oznacza realizację dokapitalizowania w Europie przed terminem - powiedział Hamid R. Moghadam, co-CEO i prezes Prologis. – Nasza działalność w obszarze Kapitału Prywatnego jest potężnym motorem wzrostu dla firmy, umożliwiając nam dalszą obsługę naszej rosnącej globalnej bazy klientów, a zarazem efektywną relokację kapitału oraz zwiększanie i dywersyfikację naszych przychodów.

 

- Nasz udział w spółce joint venture Prologis European Logistics Partners oznacza kontynuację naszej strategii inwestowania w wysokiej jakości nieruchomości - powiedział Karsten Kallevig, dyrektor NBIM ds. inwestycji w nieruchomości. – To dla nas przyjemność tworzyć zespół z partnerem kalibru Prologis wchodząc na rynek nieruchomości przemysłowych i nie możemy się doczekać wspólnej pracy w ramach przyszłych przedsięwzięć.

 

Spółka joint venture została utworzona na początkowy okres 15 lat, który może zostać przedłużony na kolejne okresy 15-letnie. Prologis będzie mógł zmniejszyć swój udział do 20 proc. po drugiej rocznicy zawarcia transakcji.

(źr. Prologis)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.