Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska numerem jeden dla Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej

W przedostatnim kwartale roku Prologis, właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych  wynajął 272 tys. metrów kwadratowych, czyli o około 10 procent więcej niż w drugim kwartale. Transakcje zrealizowane w Polsce stanowiły 55 procent wszystkich umów najmu zawartych przez Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe umowy najmu na 119 000 metrów kwadratowych, świadczą o dużej efektywności spółki oraz silnych relacjach z klientami w tym regionie. Tak dobre wyniki zapewniły Prologis 39-procentowy udział w rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ilości wynajętej powierzchni brutto.

 

Najważniejsze nowe transakcje i przedłużone umowy najmu w Europie Środkowo-Wschodniej:

Wynajęta powierzchnia nowe umowy

Klient

Park dystrybucyjny

25 500 m²

Rohlig Suus Logistics

Prologis Park Janki, Polska

18 500 m²

Tradis

Prologis Park Błonie II, Polska

11 000 m²

HI Logistics Europe

Prologis Park Wrocław IV, Polska

11 000 m²

Schenker

Prologis Park Nadarzyn, Polska

10 800 m²

DHL

Prologis Park Dąbrowa, Polska

7658 m²

Schumacher Packaging

Prologis Park Wrocław III, Polska

Wynajęta powierzchnia – przedłużone umowy

Klient

Park dystrybucyjny

29 100 m²

Geodis Calsberson

Prologis Park Budapest-Budaors, Węgry

21 000 m²

cargo-partner

Prologis Park Budapest-Gyal, Węgry

20 000 m²

Schneider Electric

Prologis Park Budapest-Sziget, Węgry

12 500 m²

Mid Ocean Logistics

Prologis Park Chorzów, Polska

12 000 m²

Kuehne+Nagel

Prologis Park Wrocław, Polska


Największa nowa umowa trzeciego kwartału to 25 500 metrów kwadratowych wynajęte firmie ROHLIG SUUS Logistics w Prologis Park Janki. Transakcja obejmuje najem 18 500 metrów kwadratowych w ukończonym spekulacyjnie Budynku 3 oraz dodatkową powierzchnię 7 000 metrów kwadratowych, która zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta i stanie się pierwszym na rynku terminalem typu cross-dock dostosowanym do przeładunków drobnicowych. Prologis zakończył również budowę obiektu dystrybucyjnego (Budynek 7) o powierzchni 24 500 metrów kwadratowych w Prologis Park Bratislava. Jest to pierwszy spekulacyjny magazyn Prologis, jaki został wybudowany na słowackim rynku od 2008 r.

 

Na Węgrzech transakcje najmu objęły łącznie około 100 000 metrów kwadratowych, dzięki czemu współczynnik wolnej powierzchni oferowanej przez Prologis spadł do 15 procent i jest znacznie niższy od średniego wskaźnika na rynku węgierskim, który wynosi obecnie 19 procent. W odpowiedzi na rosnący popyt w Europie Środkowo-Wschodniej Prologis wzmocnił dział leasingu oraz powołał zespół ds. rozwoju biznesu (Business Development). Zadaniem zespołu jest koncentracja na nowych planach inwestycyjnych firmy, zabudowie gruntów posiadanych przez spółkę oraz realizacji nowych projektów na kluczowych rynkach w Strykowie, Poznaniu, Wrocławiu i Chorzowie, gdzie firma może wybudować do 568 000 metrów kwadratowych powierzchni dystrybucyjnej łącznie.

 

- Pomimo wyraźnego spowolnienia zauważalnego na rynku w lipcu i sierpniu, w trzecim kwartale popyt na nowoczesne, efektywne i oszczędne obiekty utrzymywał się na wysokim poziomie - powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią. - Ostatnie transakcje potwierdzają, że wysokiej jakości obiekty oferowane przez Prologis, w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą, profesjonalnym podejściem i dbałością o klienta, dają wymierne rezultaty. W czwartym kwartale nasze działania będą oparte na dotychczasowych osiągnięciach przy jednoczesnym podniesieniu jakości i wydajności naszego portfolio poprzez sprzedaż mniej strategicznych aktywów i re-inwestycję kapitału w wybrane nowe przedsięwzięcia- dodał Ben Bannatyne.

 

Działając aktywnie w pięciu krajach w regionie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia) z portfolio ponad 3,5 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 30 września 2012 r.).

(źr. Prologis)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.