Dodaj ogłoszenie o pracy


Kandydata po 50-ce chętnie zatrudnię

W dyskusjach o rynku pracy poświęca się ostatnio wiele miejsca osobom po pięćdziesiątym roku życia, którym zdecydowanie trudniej jest zmienić pracę. Powodem tej sytuacji są często utrzymujace się stereotypy na temat sprawności zawodowej osób w tym wieku, jak i mniejsza wiara samych kandydatów w swoje możliwości. Z drugiej strony pracodawcy obawiają się też zatrudniania takich kandydatów z uwagi na szybkie ich wejście w okres przedemerytalny, który chroni takiego parcownika przed zwolnieniem z pracy. Takie myślenie, to błąd. - Pracownicy 50+ to osoby dyspozycyjne, z bardzo dużym doświadczeniem i dojrzałym podejściem do wykonywanych zadań, ktore cechuje duży wskaźnik lojalności wobec pracodawcy - przekonują rekruterzy z agencji zatrudnienia ManpowerGroup.
 
Na rynku pracy nadal pokutują negatywne stereotypy na temat pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Powoduje to, że osobom z tej grupy wiekowej zdecydowanie trudniej jest znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Czas poszukiwania przez nich pracy jest dłuższy i może zająć nawet kilka lat. Proces taki skutkuje często również obniżeniem wymagań kandydatów wobec nowego pracodawcy. Tymczasem pracownicy 50+ mają to, czego nie mają ich młodsi koledzy, czyli cenne doświadczenie zawodowe. Posiadają też inne, istotne dla pracodawców, zalety. Co więcej, zdaniem rekruterów, starsi wiekiem pracownicy często nie ustępują w kompetencjach młodszym kolegom, osiągając bardzo dobre wyniki w pracy.
 
Jak wynika z obserwacji procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez Pracujwlogistyce.pl, w branży logistycznej niestety, też w wielu przypadkach pracodawcami kierują stereotypy na temat kandydatów w wieku 50+. Jednakże z uwagi na niedobór specjalistów i ludzi z doświadczeniem, wiek kandydata ma coraz mniejsze znaczenie, zwłaszcza na takich stanowiskach jak spedytor, czy agent celny. Rozmawiając z pracodawcami na ten temat, sami przyznają, że polski rynek pod tym względem jest dość specyficzny.
1 strona z 3
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.