Konto pracodawcy


Jakie błędy popełniają aplikanci podczas rozmowy rekrutacyjnej?

 

 

 

Alicja Szewczyk regionalny kierownik personalny Gefco Polska

 

Jakie błędy popełniają aplikanci podczas rozmowy rekrutacyjnej?

 

Rozmowa rekrutacyjna często postrzegana jest przez Aplikantów, jako jedno z bardziej stresujących spotkań. Wielokrotnie przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego, a mimo tego nie jest ono wolne od błędów, czy „wpadek” zarówno ze strony Prowadzących, jak i Aplikujących. Dzisiaj skupię się na błędach najczęściej popełnianych przez Kandydatów, dla których to spotkanie jest decydujące: „Zostanę przyszłym Pracownikiem danej organizacji, bądź nie…? ”.

 

Podstawowym błędem Aplikujących jest:
1. Brak informacji na temat firmy, do której właśnie przyszli na rozmowę. A przecież już pierwszym pytaniem - „Co Pan/Pani wie na temat firmy?”, sprawdzamy na ile Kandydat poważnie podchodzi do procesu rekrutacji. Tym samym po części badamy, na ile Kandydat poważnie może podchodzić do zadań już w ramach przyszłego stanowiska pracy.

2. Brak przygotowania - przed spotkaniem rekrutacyjnym warto jest zastanowić się nad tym, co będziemy chcieli przekazać, co może być ważne, dlaczego akurat to stanowisko nas interesuje, jakie są nasze oczekiwania finansowe. Musimy na stawiane pytania wykazać się zdecydowaniem i świadomością, co chcemy przekazać. A oto kilka odpowiedzi, które na pewno nie przybliżą nas do otrzymania wymarzonej pracy:


Dlaczego aplikuje Pan/Pani na to stanowisko? „Mieszkam w okolicy”
Co chce Pan/Pani robić za 3 lata? „No nie wiem, myślałem/myślałam o wyjeździe za granicę”
Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? „Hmm… a ile Państwo proponujecie?

 

3. Przypisywanie sobie zadań/projektów kolegów i koleżanek z pracy. Pytanie, czy warto? Czasami jest to ruletka, dobry Rekruter jest w stanie już kolejnymi dwoma pytaniami sprawdzić, w jakim stopniu Kandydat sam wykonywał dane obowiązki, a w jaki stopniu wykonywały je inne osoby.  Gdy osoba Rekrutująca przyłapie nas na zawyżaniu swoich umiejętności, na pewno zostanie to odpowiednio odnotowane w CV, a zaufanie do Kandydata spadnie i z pewnością w kolejnych pytaniach wypowiedzi będą podwójnie sprawdzane. Pamiętajmy, że tak samo jak Kandydaci są coraz częściej szkoleni z brania udziału w rozmowach rekrutacyjnych, tak samo często szkolone są osoby, które te rozmowy przeprowadzają.

4. Dopasowywanie swojego profilu do rekrutowanego stanowiska – Po co? W dobrym procesie rekrutacyjnym Kandydat nigdy nie wie, według jakich kryteriów będzie oceniany. Wielokrotnie staramy się podkreślić swoje umiejętności komunikacyjne, czy chęć pracy w zespole. A co gdy Rekruter wie, ze jest to praca ekspercka, jedyne takie stanowisko w firmie, codziennie 8 godzin twarzą w twarz z komputerem. Wówczas nasza chęć pracy w zespole zostaje oceniona, jako małe dopasowanie do profilu poszukiwanego Kandydata.

 

Dlatego bardzo często podczas rozmów rekrutacyjnych podkreślam Kandydatom: „Bądź jak najbardziej Sobą!”, mów o swoich naturalnych predyspozycjach. Pamiętajmy, ze do Aplikantów, którzy zainteresują nas swoją osobą, a których nie wybierzemy w danym procesie rekrutacyjnym, często wracamy już w kolejnych rekrutacjach. Właściwie obsadzone stanowisko gwarantuje rozwój nie tylko organizacji, jest również źródłem satysfakcji Pracownika, co następnie przekłada się na jakość jego pracy.

Podczas rozmów rekrutacyjnych pojawia się jeszcze szereg innych błędów, m.in.: nieadekwatny do spotkania strój, spóźnianie, żucie gumy, niewyłączanie telefonu, unikanie kontaktu wzrokowego, czy krytykowanie poprzednich Pracodawców. Jednak w związku z tym, że jesteśmy zasypywani coraz większą ilością poradników i szkoleń, które dokładnie uczą, co Kandydat powinien zrobić/powiedzieć, tych sytuacji zdarza się coraz mniej. Mam wrażenie, ze obecnie tendencja jest nawet w drugą stroną. Kandydaci zaczynają być wręcz „przetrenowani w rozmowach” i odpowiadają dokładnie to, co chce usłyszeć  Rekruter. Pamiętajmy jednak, ze i to dobry Rekruter szybko wychwyci.

Dlatego Drodzy obecni i przyszli Kandydaci biorący udział w rozmowach rekrutacyjnych, aby błędów pojawiało się jak najmniej, bądźmy świadomi, do jakiej organizacji idziemy, na jakie stanowisko aplikujemy, podkreślajmy własne umiejętności oraz chwalmy się swoimi naturalnymi predyspozycjami.

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
Co to jest SENT i jak wygląda monitorowanie pojazdów?
Pakiet mobilności i jego możliwe konsekwencje
Oszczędność Volvo FH z I-Save wynosi nawet do 10 procent
Trzy dni na zwrot środków z rachunku VAT – idą zmiany w split payment
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy akcyzowa pułapka wstrząśnie branżą olejów smarowych?
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Kuehne+Nagel wzmacnia swoją sieć obsługi farmaceutyków, także szczepionek
Volvo Trucks uruchamia w Polsce sprzedaż 4 nowych modeli samochodów ciężarowych
FM Logistic rozpoczyna współpracę z Grohe
Aż 95 proc. Polaków chce kaucji za opakowania po napojach – czy rząd wprowadzi t ...
Poczta Polska przywróciła obsługę przesyłek do Gruzji i Tajwanu
Szczepionka na Covid-19 w IV kwartale 2020? – DHL już opracował jej łańcuch dos ...
reklama
Podróż z jednym boxem EETS
Delta Trans zakończyła wdrażanie systemu WMS
Prologis podnosi standardy w obszarze ochrony środowiska - Raport ESG 2019
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC