Dodaj ogłoszenie o pracy


Odpowiedzialność pracodawcy za niewystawienie PIT-11

29 lutego 2012 r.  minął termin przekazania pracownikom informacji PIT-11 za 2011 rok. Należy pamiętać jednak o tym, iż obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego np. PIT-37 ciąży na pracowniku również wtedy, gdy pracodawca nie wystawił mu PIT-11.


Pracownik, który nie otrzymał od pracodawcy w terminie informacji o dochodach PIT-11 powinien najpierw skontaktować się z osobami odpowiedzialnymi u pracodawcy za wystawienie tej informacji w celu wyjaśnienia sytuacji.  Pracownik, który nie otrzyma PIT-11, musi sam uzyskać informacje o przychodach za dany rok. To podatnik, czyli pracownik, odpowiada za wykazanie przychodu w prawidłowej wysokości i jego rozliczenie do końca kwietnia.


Niedopełnienie przez pracodawcę - płatnika obowiązku przekazania pracownikowi informacji PIT-11 pociąga za sobą odpowiedzialność  wynikającą z kodeksu karnego skarbowego. Na podstawie art. 79 § 2 kodeksu karnego skarbowego niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie stanowi wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna określona kwotowo. Kwota grzywny waha się od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.


Ponadto pracownik, który w wyniku nieotrzymania od pracodawcy informacji PIT-11 lub otrzymania jej z opóźnieniem, poniesie szkodę, może żądać zadośćuczynienia od pracodawcy za niewystawienie PIT-11 na drodze  cywilnoprawnej.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa „ Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Jednakże zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

 

Zatem pracownik dochodzący od pracodawcy odszkodowania za szkodę poniesioną z tytułu niewydania lub nieterminowego wydania informacji PIT-11 będzie musiał wykazać wysokość i fakt poniesionej szkody, działanie lub zaniechanie, które miało wpływ na powstanie szkody (np. niewydanie przez pracodawcę w terminie prawidłowo wystawionej informacji PIT-11) a także związek przyczynowy pomiędzy działaniem lub zaniechaniem a szkodą.

 

Podstawa prawna:
art. 79 § 2 kodeksu karnego skarbowego
art. 300 Kodeksu pracy w zw. z art. 361 art. 415 Kodeksu cywilnego

Autor: Ewa Krysztofiuk, radca prawny, M&M air sea cargo S.A.

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.