Dodaj ogłoszenie o pracy


Polacy dobrze oceniają swoich pracodawców

 

Z badań przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan wynika, że 83 proc Polaków szanuje swojego pracodawcę, a 71 proc. uważa, że przedsiębiorcy tworzą więcej miejsc pracy niż zakłady państwowe. Zaledwie 9 proc. zatrudnionych zdecydowanie odpowiada nie lub raczej nie, a 8 proc. stwierdziło, że nie wie.

 

Badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15 + przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Odpowiadając na pytanie, „czy szanujesz swojego pracodawcę" 83 proc. respondentów odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak. Z kolei na pytanie „czy przedsiębiorcy tworzą więcej miejsc pracy niż zakłady państwowe" 71 proc. odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak, 20 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, a 9 proc. stwierdziło nie wiem.

 

Trochę gorzej oceniamy innych pracodawców, którzy nas nie zatrudniają, a znacznie lepiej oceniamy naszych własnych pracodawców. Stwierdzenie „mój pracodawca udziela urlopów w pełnym wymiarze" za prawdziwe uznało 79 proc., nie zgodziło się z tym 15 proc., 6 proc. odpowiedziało nie wiem. Na pytanie o pracodawców w ogóle, 42 proc. respondentów uznało, że nie udzielają urlopów w pełnym wymiarze, przeciwnego zdania było 47 proc., a 11 proc. odpowiedziało nie wiem.
- Dane Państwowej Inspekcji Pracy z przeprowadzonych kontroli pokazują, iż skargę na nieprawidłowe udzielanie urlopów wypoczynkowych składa niespełna 3 proc. pracowników. W tym zakresie odnotowano również najmniejszą skalę wykroczeń. Tylko 1,1 proc. kontrolowanych pracodawców nie udzieliło pracownikowi urlopu na czas - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

 

Lepiej też oceniamy swoich pracodawców za przestrzeganie przepisów BHP. Przy ocenie stwierdzenia „mój pracodawca przestrzega zasad BHP" 80 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak, natomiast 13 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, 7 proc. nie udzieliło odpowiedzi. Na pytanie o ocenę pracodawców w ogóle 44 proc. respondentów uznało, że nie przestrzegają zasad BHP, 46 proc. było innego zdania, a 10 proc. odpowiedziała nie wiem.

Badanie odbyło się w dwóch falach, w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.
(źr. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.