Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy za krytykę pracodawcy można rozwiązać umowę o pracę?

W dobie social media, zdarza się, że pracownicy wykorzystują fora internetowe do wyrażania swoich opinii o pracodawcach. Jeśli pracownik krytykuje przełożonych lub swoje miejsce pracy, mając świadomość przekazywania nieprawdziwych informacji, musi liczyć się z konsekwencjami, włącznie ze zwolnieniem z pracy.

 

Bowiem jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także zachowań pracownika po godzinach pracy. Wzajemna lojalność pracownika i pracodawcy jest niezbędna podczas trwania umowy o pracę, która z reguły zawierana jest na czas nieokreślony albo dłuższy okres. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyrokował, iż brak zaufania do pracownika może być podstawą wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Ta zasada obowiązuje wszystkich pracowników, nawet działaczy związkowych. Warto pamiętać, że szkalowanie prawodawcy może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, za który, zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, grozi odpowiedzialność cywilna i karna. Poza tym pracodawca będący osobą fizyczną może domagać się zadośćuczynienia od pracownika w związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych.

 

- Zgodnie z kodeksem pracy pracownik jest zobowiązany w szczególności do dbania o dobro zakładu pracy, ochronę jego mienia oraz do zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ponadto pracownik powinien przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Publiczne wypowiadanie się przez pracownika w sposób negatywny o pracodawcy, naruszający dobre imię pracodawcy stanowi naruszenie tych obowiązków. Wskazane powyżej obowiązki pracownicze mają charakter powszechny w tym sensie, że odnoszą się do wszystkich pracowników niezależnie od podstawy powstania stosunku pracy, rodzaju umowy o pracę, stanowiska w zakładzie pracy. Działania pracownika prowadzące do naruszenia tych obowiązków, w tym utrata zaufania pracodawcy do pracownika, spowodowana tymi działaniami pracownika, może być uzasadnioną podstawą do wypowiedzenia pracownikowi przez pracodawcę umowy o pracę, a nawet uzasadniać rozwiązanie tej umowy w trybie dyscyplinarnym, jeśli będziemy mieli do czynienia z ciężkim i zawinionym przez pracownika naruszeniem obowiązków. Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, dające prawo pracodawcy do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, to takie, które w istotny sposób narusza interes pracodawcy. Ocena istotności i ważności zależy od konkretnych okoliczności danej sprawy. - komentuje Ewa Krysztofiuk radca prawny, M&M air sea cargo S.A.


Podstawa prawna:
art. 32 § 1 pkt 3, art. 52  § 1  pkt 1, art. 100 § 2 pkt 4 i 6  Kodeksu pracy
art. 14 ust 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
art. 24 Kodeksu cywilnego

 

(opr. Beata Trochymiak)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.