Dodaj ogłoszenie o pracy


Rekordowy początek roku w przeładunkach w DCT Gdańsk


DCT Gdańsk, ogłosił że styczeń 2013 był rekordowy jeśli chodzi o przeładunki, co potwierdza pozycję Gdańska jako najszybciej rozwijającego się hub-u kontenerowego działającego na rzecz Europy Środkowo-Wschodniej.
Łączna suma przeładowanych kontenerów wyniosła 106 tysięcy TEU. Sukces DCT jest nawet większy biorąc pod uwagę fakt, że jest to pierwszy raz, gdy polski terminal kontenerowy przekroczył barierę 100 tysięcy TEU. DCT, chcąc utrzymać swój szybki poziom rozwoju, podpisał  umowę dzierżawy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, potwierdzając i finalizując uprzednio ogłaszane plany stworzenia DCT2. Kiedy na początku 2016 roku terminal kontenerowy DCT2 osiągnie pełną zdolność operacyjną, możliwości przeładunkowe DCT i DCT2 zwiększą się do 4 milionów TEU.
Boris Wenzel, dyrektor zarządzający DCT Gdańsk komentuje - Jestem zadowolony z tego, że DCT rozpoczyna rok 2013 takim osiągnięciem. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że decyzja dotycząca inwestycji DCT w dalszy rozwój była właściwa. Jestem przekonany, że DCT pozostanie na ścieżce sukcesu i utrzyma wysoki poziom satysfakcji klientów.
Po podpisaniu umowy dzierżawy dotyczącej utworzenia terminalu DCT 2 z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, Boris Wenzel, postanowił opuścić DCT Gdańsk, by dołączyć do kadry kierowniczej grupy Noatum Ports w Hiszpanii.
(źr. DCT Gdańsk)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.