Konto pracodawcy


DCT Gdańsk szuka ludzi zaangażowanych w pracę!

 

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, który w zaledwie pięć lat od swojego powstania przejął większość udziałów w rynku polskich przewozów kontenerowych (ok. 57 proc. w 2012 r.) jest przykładem firmy, która prężnie i skutecznie pozyskuje kandydatów do pracy.

 

- DCT Gdańsk jest jednocześnie organizacją młodą i stawiającą duże wymagania swoim kandydatom do pracy – mówi Bożena Szałaj, dyrektor ds. Zasobów Ludzkich i Komunikacji. – Patrzymy na rynek bardzo obiektywnie – zdając sobie sprawę, że jesteśmy obecnie najnowocześniejszym terminalem kontenerowym w Polsce, oraz jednym z najnowocześniejszych na Morzu Bałtyckim, nie oczekujemy od naszych kandydatów pełnego wachlarza kompetencji i wieloletniego doświadczenia. Chcemy zatrudniać przede wszystkim ludzi zaangażowanych – dodaje Bożena Szałaj.

 

Firma od niemal dwóch lat wdraża program rekrutacji i szkoleń wewnętrznych pozwalający na pozyskiwanie z rynku zupełnie niewykwalifikowanych pracowników i przygotowywanie ich do pracy w specyficznych warunkach terminalu kontenerowego.

- Kładziemy nacisk na stosunek naszych przyszłych pracowników do pracy i do naszej firmy, a to wbrew pozorom jedno z najtrudniejszych kryteriów. Z jednej strony dajemy szansę na zdobycie doświadczenia i zaplanowanie indywidualnej ścieżki kariery w DCT wszystkim, nawet zupełnie niedoświadczonym pracownikom, z drugiej starannie dobieramy kadrę tak, by pasowała do kultury organizacyjnej, jaką budujemy – podkreśla Bożena Szałaj. DCT Gdańsk prowadzi niemal stałą rekrutację na podstawowe stanowiska portowe – kontrolera statkowego i nabrzeżowego. Ponadto sporo ogłoszeń dotyczy stanowiska kierowcy IMV (z wymaganym prawem jazdy kat. „C”).

 

- Terminal DCT Gdańsk rozwija się bardzo prężnie – mówi Bożena Szałaj. – Kiedy rozpoczęłam pracę w styczniu 2011 r., firma liczyła nieco ponad 300 osób. Przez ostatnie dwa lata zatrudniliśmy niemal 200 osób, a rotacja pracowników utrzymuje się na niewielkim poziomie 6,8 proc. w skali roku. Bardzo cieszą nas te wyniki, świadczą bowiem o tym, że jesteśmy pozytywnie odbierani przez rynek i coraz więcej osób chce dla nas pracować.
Terminal może poszczycić się ciekawymi rozwiązaniami w zakresie szkoleń i wdrożenia nowych pracowników.

 

- Nasi pracownicy przechodzą kilkudniowe wdrożenie do pracy – mówi Barbara Rogenbuk, Koordynator ds. Rozwoju i Szkoleń. – Przygotowaliśmy program dobrany do poszczególnych stanowisk. Dzięki niemu, pracownicy na etapie wdrożenia zapoznawani są ze wszystkimi działami i komórkami, z którymi w przyszłości będą współpracować. Następnie, po etapie wdrożenia, pracownicy operacyjni uczestniczą w szkoleniach, które przeprowadzamy na terenie firmy, w warunkach rzeczywistych – dodaje Barbara Rogenbuk.


Program szkoleń zaplanowany jest w ten sposób, by każdy z pracowników miał możliwość pracować na swoim stanowisku pod okiem opiekuna. W ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko wypadków w miejscu pracy, co przyczynia się do dobrych wyników DCT w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

- Nasz terminal został doceniony w tym obszarze przez Państwową Inspekcję Pracy – mówi dumnie Bożena Szałaj. – Otrzymaliśmy tytuł: DCT Gdańsk – organizator pracy bezpiecznej w województwie pomorskim i tym samym zakwalifikowaliśmy się do etapu ogólnopolskiego. To dla nas bardzo prestiżowe wyróżnienie, gdyż jako miejsce pracy o naturalnie podwyższonym poziomie zagrożenia wypadkami, możemy poszczycić się świetnymi wynikami i brakiem poważnych zdarzeń, w których ucierpieli ludzie.

Aktualne ogłoszenia o pracę w DCT Gdańsk można znaleźć na portalu Pracujwlogistyce.pl oraz na stronie firmowej spółki www.dctgdansk.pl w zakładce Kariera/ Praca u nas.

 

Zobacz najnowsze ogłoszenia DCT Gdańsk:

AMINISTRATOR SYSTEMÓW

KONTROLER LUKOWY

ELEKTRYK

MECHANIK

 

 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
Co warto wiedzieć o sprawozdaniach rocznych ADR?
Kto skorzysta z nowego ZUS+?
Podsumowanie 2019 roku w prawie pracy
Bruksela o krok bliżej do zatwierdzenia pakietu mobilności
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
W 2020 roku powierzchnia magazynów urośnie o co najmniej 10 proc. - najwięcej na Mazowszu i Śląsku
Druga dekada XXI wieku była złotą erą gospodarki, a co po niej…
Jak rozwija się polski transport zasilany paliwami alternatywnymi?
Ryzyko cybernetyczne największym zagrożeniem dla firm
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
SPEDCONT rozpoczyna dostawy gazu
RTV EURO AGD – wprowadza płatność kartą przy dostawie zamówienia
CHEP Polska z tytułem Top Employer
Poczta Polska zawiesza przyjmowanie przesyłek do Chin
60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy
DHL partnerem logistycznym 25. filmu o Jamesie Bondzie „Nie czas umierać”
PEKAES otworzył 20. Oddział sieci drobnicowej
CEVA Logistics wzmacnia organizację i zapowiada dynamiczny rozwój w 2020 roku
Loconi inwestuje w innowacyjne systemy – tworzy platformy rezerwacyjne i listy prze ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC