Dodaj ogłoszenie o pracy


5. urodziny DCT Gdańsk

 

DCT Gdańsk, najszybciej rozwijający się na Morzu Bałtyckim hub obsługujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, świętuje swoje 5-te urodziny. DCT dzięki otwarciu nowych powierzchni składowych zwiększyło swoje zdolności przeładunkowe do 1,25 milionów TEU, co stanowi 25 proc. dotychczasowej zdolności.

 

Obchody pięciolecia istnienia terminalu odbyły się 15 października br. w obecności Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Prezesów Zarządów Morskich Portów w Gdańsku i Gdyni.
- DCT Gdańsk powstało z wizji, że Gdańsk i cały region Pomorza może na nowo świecić blaskiem głównej bramy handlowej, jak miało to miejsce w XVI wieku. Wielu ludzi nie wierzyło, że realizacja tej wizji jest możliwa, ale dziś DCT jest przykładem wykorzystania ogromnego potencjału Polski – bramy, obsługującej kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji – mówił w czasie obchodów Boris Wenzel, Dyrektor Zarządzający DCT Gdańsk. – Rozwój DCT Gdańsk był możliwy dzięki niesłabnącemu wsparciu lokalnych władz. Bliska współpraca między DCT i władzami zapewniła rozwój dróg, kolei i infrastruktury logistycznej koniecznych dla dynamicznego wzrostu terminalu. Do dziś terminal zatrudnia 500 osób, a w najbliższej przyszłości powstaną kolejne miejsca pracy, szczególnie w obliczu rozpoczętej budowy liczącego 100 hektarów centrum logistycznego – Boris Wenzel podziękował lokalnym władzom w osobach Pawła Admowicza i Mieczysława Struka.

 

Terminal DCT Gdańsk został otwarty w październiku 2007 r. i szybko rozwinął się do rangi największego polskiego terminalu kontenerowego z ponad 57 proc. udziałem w rynku przewozów kontenerowych. Terminal, jako jedyny bałtycki hub z cotygodniowymi zawinięciami ultra-wielkich statków kontenerowych, obsługuje Polskę, graniczące z nią kraje, w tym również Rosję.
- Sukces DCT Gdańsk to sukces bardzo wielu osób, często anonimowych, które pokonywały piętrzące się bariery jeszcze przed powstaniem terminalu – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. – Dziś chciałbym pogratulować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej niezmiernie istotnej dla naszego regionu inwestycji.


Pośród wielu gratulacji pojawiły się także słowa uznania ze strony Marszałka Województwa Pomorskiego. - Chciałbym pogratulować Borisowi Wenzel wspaniałego sukcesu, jaki odniósł z DCT Gdańsk. Pamiętam jego uśmiech, gdy mówił o rozwoju terminalu w czasie naszej ostatniej podróży do Chin. Pojawienie się tak ważnego inwestora jak DCT Gdańsk to ogromna szansa dla naszego regionu – powiedział Mieczysław Struk.

 

(źr. DCT Gdańsk)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.