Dodaj ogłoszenie o pracy


Koleje Mazowieckie zakupią 16 nowoczesnych pociągów "Elf"

16 nowoczesnych pociągów ELF zakupią Koleje Mazowieckie - KM dzięki zawarciu umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie ich zakupu. Wartość tej inwestycji to ponad 75 milionów euro netto. Dofinansowanie unijne projektu wyniesie 183 mln zł.  Nowy tabor trafi do obsługi portów lotniczych i przewozów aglomeracyjnych w korytarzu linii E-65 oraz aglomeracji warszawskiej.

 

Zakup 16 czterowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ma na celu zapewnienie wysokiego standardu przewozów w relacjach pomiędzy portami lotniczymi: Lotniskiem Chopina w Warszawie oraz Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin w korytarzu zmodernizowanej linii E-65, a także przewozów aglomeracyjnych.

16 nowoczesnych pociągów Elf kursuje po mazowieckich szlakach już od września 2011 roku. Od 29 czerwca 2012 roku obsługują połączenia między Lotniskiem  Chopina w Warszawie a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin. Pojazdy zapewniają bardzo wysoki komfort podróży. Mogą poruszać się z prędkością 160 km/h. Posiadają 190 miejsc siedzących oraz dodatkowe półki na bagaż. Pociągi są klimatyzowane, a także objęte monitoringiem. Elfy są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz podróżnych z małymi dziećmi (posiadają przewijaki dla niemowląt).

(źr. Koleje Mazowieckie - KM)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.