Konto pracodawcy


Będą migracje pracowników w branży TSL!

Prawie  80proc. zatrudnionych w branży TSL myśli o zmianie pracy w tym roku - wynika z sondy przeprowadzonej przez portal Pracujwlogistyce.pl. W badaniu udział wzięło 300 respondentów. 30proc. z nich zdecydowanie odpowiedziało "tak" na pytanie: czy zamierzasz zmienić pracę w tym roku?

 

Prawie 40proc. rozważa taką zmianę, jeśli otrzymałoby ofertę pracy. Oznacza to, że w sumie 70proc. osób rozgląda się za nową posadą, gdyż prawdopodobnie obecna nie daje im pełnej satysfakcji. 9,5proc. biorących udział w badaniu myśli o przejściu do innej branży, bo praca w usługach TSL jest niepewna, albo mało płatna, albo mało rozwojowa. Wynik ten pokazuje, że zdecydowana większość zamierza pozostać w tej branży, a jedynie rozgląda się za lepszymi warunkami pracy. Jednakże grupa te nie poszukuje nowej pracy czynnie, lecz biernie, oczekując na propozycje ciekawych ofert. Wśród ludzi pracujących w logistyce większość to specjaliści, których podaż na rynku jest nadal mniejsza od popytu na ich zatrudnienie, np. spedytorzy, managerowie operacyjni, kreatorzy łańcuchów dostaw, czy też kierowcy. Nawet sytuacja kryzysowa i niepewność gospodarcza, w czasie której raczej pracownicy podchodzą ostrożnie do zmiany miejsca zatrudnienia, nie odstrasza ludzi z branży TSL. Tylko niecałe 6proc. czeka na dalsze wydarzenia w gospodarce i od tego uzależnia decyzję o zmianie miejsca pracy, a 5proc. w ogóle nie zastanawia się nad zmianami. Zatem w drugim i trzecim kwartale tego roku można spodziewać się zwiększonej migracji pracowników między firmami TSL, łącznie z wyjściem poza rynek pracy w logistyce.

Zaledwie 12,5proc. biorących udział w sondzie Pracujwlogistyce.pl, zdecydowanie nie zamierza szukać i zmieniać pracy. To bardzo mało i na pewno firmy z rynku TSL będą musiały bardziej zadbać o zatrzymanie wykwalifikowanej kadry i systemy motywacyjne. Niestety na podwyżki wynagrodzenia nie ma co liczyć, ale pracodawcy zapowiadają wdrażanie innych możliwości gratyfikacji pracowników. 
 

- Tak duży odsetek osób deklarujących chęć zmiany pracy (blisko 70proc.) wskazuje na fakt, iż okres niepewności i pewnej obawy przed utratą pracy spowodowany kryzysem kończy się. Nie wiemy jaka jest struktura osób biorących udział w ankiecie, ale można sobie wyobrazić , iż są to osoby z doświadczeniem. Przypuszczam, że najczęściej z poziomu kadry kierowniczej, gdyż coraz więcej takich osób odpowiada na ogłoszenia o pracę lub kontaktuje się ze mną w celu poszukiwania nowych propozycji. Ponad połowa respondentów otwartych na zmianę pracy zastanowiłaby się nad ofertą, gdyby otrzymała propozycję lepszej pracy, co oznacza, że duża grupa pracowników sektora TSL nie poszukuje aktywnie pracy, ale chętnie bierze udział w  procesach rekrutacji. Docierając bezpośrednio do kandydatów i przedstawiając im oferty pracy moich klientów coraz rzadziej spotykam się z odpowiedzią „nie jestem zainteresowany/na”, większość osób jest zainteresowana propozycją i przesyła aplikację. Jednak duże zainteresowanie zmianą pracy wcale nie musi przełożyć się na większą rotację w firmach z branży TSL. Kluczowe jest tu wyrażenie zamiaru zmiany w przypadki lepszej propozycji.  Najczęściej lepszej znaczy lepiej płatnej, a warunki wynagrodzenia są w tym sektorze podobne i nie sadzę, żeby pracodawcy zwiększyli koszty na linii wynagrodzenia, aby pozyskać kandydatów z konkurencji. Szansą na budowanie zespołu bez zwiększenia kosztów jest docieranie do kandydatów, którzy od kilku lat są „zamrożeni”, nie wychodzili na rynek pracy i mogą być zmotywowani samą zmianą pracy i otoczenia - na postawie sondy pracujwlogistyce.pl można przypuszczać, że takie osoby będą bardziej aktywne w najbliższych miesiącach - komentuje Anna Galewska business development executive - logistics & purchasing HRK S.A.

  


Wyniki sondy Pracujwlogistyce.pl: Czy zamierzasz zmienić pracę w tym roku?
Tak - 30.5%
Tak, jeśli otrzymałbym propozycję lepszej pracy - 37,4%
Myślę o przejściu do innej branży, bo praca w TSL jest niepewna/mało płatna/mało rozwojowa - 9,5%
Nie - 12.5%
Zastanawiam się nad tym, ale to zależy od sytuacji gospodarczej kraju - 5.6%
Nie wiem, nie zastanawiam się nad tym - 4.5%

  

(Opr. Pracujwlogostyce.pl/BT)

 

Zobacz wyniki poprzednich badań Pracujwlogistyce.pl:

Nie do końca zadowoleni z pracy w logistyce? 

To brand decyduje o wyborze pracodawcy


 

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Czy można kontrolować kierowcę w czasie odpoczynku?
Doba kierowcy - co to jest i jak ją definiować?
Dokumenty kierowcy a odpowiedzialność
Zawieszona akcyza – jak z niej skorzystać?
Jak uniknąć kary za SENT?
Regularne tygodniowe odpoczynki poza kabiną auta to kłopot dla kierowców
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Perspektywy rozwoju transportu drogowego a nowoczesne technologie
Polska Strefa Inwestycji – wady i zalety - pierwsze podsumowania
Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?
Polacy, decydujący się na powrót do kraju z emigracji, mogą liczyć na dobrą pracę
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Volvo Polska z nagrodą ONZ
Grupa Raben przejmuje kolejną niemiecką firmę
Action otwiera pierwsze centrum dystrybucyjne w Polsce
CEVA Logistics stawia na rozwój w Azji Południowo – Wschodniej
Hillebrand opracował nowe flexitanki dające 25 proc. oszczędności
DB Schenker wdraża cyfrową platformę bookingową
Poczta Polska otworzyła kolejną sortownię - w Białymstoku
IVECO powołało nowego prezesa marki
PEKAES uruchomił terminal w Opolu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC