Dodaj ogłoszenie o pracy


Nie tylko wynagrodzenie decyduje o zaangażowaniu w pracę w firmach TSL

Wyniki kolejnej sondy Pracujwlogistyce.pl pokazały, że nie tylko wynagrodzenie jest czynnikiem, który zwiększa poziom zaangażowania pracowników w wykonywanie obowiązków zawodowych zatrudnionych w branży TSL.  Oprócz tego pracownicy firm logistycznych cenią sobie równie wysoko jasne kryteria oceny i jasne reguły awansu oraz możliwość rozwoju zawodowego.

 

Chociaż 43 proc. osób, które wzięły udział w sondzie portalu Pracujwlogistyce.pl właśnie ten czynnik wskazało jako wpływający najbardziej na ich zaangażowanie w pracy, to jednak oprócz tego pracownicy firm logistycznych cenią sobie równie wysoko jasne kryteria oceny i jasne reguły awansu (18 proc. badanych) oraz możliwość rozwoju zawodowego (14 proc. badanych). Dobra atmosfera w pracy jest równie ważna dla co dziesiątego badanego (9,3proc. głosów oddano na to kryterium). Zaskakujące natomiast jest to, że prawie w ogóle nie liczą się dodatkowe świadczenia pozapłacowe, jak opieka medyczna, dodatkowe wyposażenie czy też same warunki pracy.

Dodatkowe benefity prawdopodobnie uważane są już przez pracowników za standard umowy o pracę. Istotna jest również samodzielność działania - 5,4 proc. badanych właśnie to uznało jako najważniejszy czynnik zwiększający ich zaangażowanie w pracy. Z kolei ok. 3 proc. respondentów ceni sobie niefinansowe uznanie szefa i jakość kontaktów z managerem.

 

- Zgodnie z oczekiwaniami najwięcej, bo aż 43% respondentów, za najbardziej motywujące uznało czynniki finansowe takie jak podwyżka, czy premia. Nie powinno to budzić zdziwienia, co więcej w obliczu zapowiadanego kryzysu spodziewałam się, że odsetek ten może być nawet nieco wyższy. Na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę, to że na drugim miejscu, z 18% wskazań, znalazły się jasne kryteria oceny pracowników i jasne reguły awansu, inaczej sprawiedliwe i klarowne reguły postępowania, które wpływają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty w grupie oraz polepszenie współpracy. Trzecie miejsce z 14% wskazań to możliwość rozwoju zawodowego. Często uważa się, że oferowane pracownikom atrakcyjne warunki wynagradzania w całości wyczerpują tematykę motywowania. Wyniki sondy stoją do tego sądu w kontrze jasno wskazując, że przeszło 50% motywatorów spełnia kryteria niefinansowe. W Polsce nadal koszty utrzymania są bardzo duże, ale nie bez znaczenia pozostaje możliwość zaspokojenia potrzeb innych niż finansowe. Docenienie przez pracodawcę, rozwój zawodowy czy klarowne zasady określające możliwości awansu mogą być równie motywujące co podwyżka. - komentuje wyniki sondy Monika Morys dyrektor ds. personalnych pełnomocnik zarządu ds. personalnych Grupa DSV

 

Wyniki sondy pt.:

 

 

Próba badawcza sondy Pracujwlogistyce.pl pt. "Od czego zależy moje zaangażowanie w pracy" objęła 200 osób.
(Opr. Pracujwlogistyce.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.