Konto pracodawcy


Jak ET Logistik kształci młodą kadrę?

 

 

(na zdj. od lewej: Aleksander Mączko, prof. Wojciech Paprocki, prof. Danuta Kisperska-Moroń, praktykanci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach)W maju tego roku zakończyła się II edycja programu kształcenia logistyków w ramach współpracy ET Logistik i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Spółka ET Logistik, która działa w branży TSL od 1995 roku, wychodzi młodym i aktywnym ludziom naprzeciw, oferując im dosyć unikatowy jak na rynek logistyczny "program kształcenia logistyków". ET Logistik co roku współpracuje ze szkołami, uczelniami i Powiatowymi Urzędami Pracy w ramach praktyk i staży zawodowych, które za każdym razem są przemyślane i zorganizowane tak, aby zapewnić praktykantom i stażystom możliwość poznania wszystkich aspektów pracy na danym stanowisku.

Młodzi ludzie, którzy poważnie myślą o swojej karierze zawodowej i chcą świadomie nią zarządzać, często już na etapie studiów wyszukują dla siebie ciekawych i wartościowych programów oraz staży pozwalających uzyskać pierwsze szlify na rynku pracy. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, na pewno wyróżnia tych przedsiębiorczych absolwentów na tle setek młodych ludzi poszukujących swojej pierwszej pracy. Gdy dołożą do tego potencjał, motywację i dodatkowe umiejętności (np. języki obce), przyszły pracodawca zorientuje się, że ma do czynienia z młodą osobą, w którą warto zainwestować.

Pomysł Programu kształcenia logistyków w ET Logistik powstał w 2011 roku, kiedy to uruchomiona została pierwsza pilotażowa edycja tego programu skierowana do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Duże zainteresowanie ze strony studentów, wysoki poziom ich prac końcowych oraz spełnione oczekiwania obu stron zadecydowały o sukcesie tego przedsięwzięcia i w konsekwencji II edycją tego programu, która rozpoczęła się w listopadzie 2012 roku. Podobnie jak w zeszłym roku, studenci mieli za zadanie przeanalizować konkretne obszary operacyjne w logistyce i na podstawie zebranych informacji, zaproponować działania optymalizujące w raporcie końcowym. W tym celu studenci zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół miał przydzielonego opiekuna stażu, z którym mógł się kontaktować w sprawie potrzebnych danych operacyjnych, obserwacji procesów lub też konsultacji prowadzonych analiz. W ramach programu młodzi ludzie mogli w elastyczny sposób zarządzać swoim czasem, co pozwoliło pogodzić projekt z harmonogramem zajęć na uczelni. Niemniej jednak, wyznaczone zostały etapy, które pozwalały opiekunom na kontrolę i postępu prac i udzielanie niezbędnych wskazówek studentom.

W dniu 8 maja podczas oficjalnego spotkania zamykającego II edycję programu kształcenia logistyków, studenci przedstawili przebieg swoich prac oraz zaproponowane w raportach rozwiązania. Każda grupa przygotowała w tym celu prezentację omawiającą poszczególne etapy prac, przeprowadzone analizy, wnioski oraz proponowane rozwiązania optymalizujące. Prace były oceniane przez przedstawicieli zarządu ET Logistik sp. z o.o.: Prezesa Zarządu - prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego oraz Wiceprezesa Zarządu – Aleksandra Mączko.

W tegorocznej edycji programu nagrodzono pracę „Analiza i optymalizacja systemu zabezpieczeń towaru w obiekcie magazynowym centrum logistycznego w Jaworznie” autorstwa Michała Chromika i Marka Dąbrowskiego - studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dwie pozostałe prace obejmowały: „Analizę i projekt optymalizacji systemu transportu wewnętrznego w magazynie przeładunkowym pod kątem realizacji najważniejszych procesów” oraz „Analizę i optymalizację obiegu dokumentów w dziale spedycji”.

Uwieńczeniem spotkania były certyfikaty oraz gratulacje od przedstawicieli obu instytucji zaangażowanych w program kształcenia logistyków - prof. UE dr hab. Danuty Kisperskiej – Moroń oraz Prezesa Zarządu ET Logistik, prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego. Autorzy najlepszego projektu zostali ponadto uhonorowani dyplomami oraz nagrodami finansowymi.

(Opr. Grazyna Kaim, specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników ET Logistik Sp. z o.o)

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Nowe zasady wystawiania faktur – NIP na paragonie
Zmiany w drogowych kontrolach technicznych
Ubezpieczenie cargo – co powinieneś wiedzieć?
Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?
Wyjęcie karty z tachografu – kiedy kierowca może to zrobić?
Europejski Urząd ds. Pracy - będzie kontrolować polskich kierowców w Europie
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Ile na pakiecie mobilności straci Polska?
Nadal rządzą diesle - transport drogowy w Europie musi się zmienić
Polski rynek inwestycyjny w świetnej kondycji
Wyzwania rynku dedykowanej logistyki kontraktowej – komentarz ID Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Dzień Maszynisty - Koleje Mazowieckie wyszkoliły prawie 500 maszynistów
PCC ogłasza nowe połączenie kolejowe na trasie Azja - Europa
Dachser otworzył oddział w Rzeszowie
W M3 wdrożono chmurowe zarządzanie transportem - osiągnięto 35 proc. oszczędnoś ...
InPost Mansalu 2019 – do zdobycia dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednego roku, czy ...
JF Hillebrand rozwija usługi dla enoturystyki
Zdążyć na czas – Fracht FWO Polska o transporcie wyposażenie quada na rajd w Ch ...
Połączenie mocy maszyny z ludzką sprwnością - DB Schenker bada wykorzystanie egz ...
Sprzedano część Śląskiego Centrum Logistycznego w Sosnowcu
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC