Dodaj ogłoszenie o pracy


Roboty Baxter i Sawyer już pracują w magazynie DHL

DHL wdraża roboty do pracy w magazynach. Firma rozpoczęła właśnie testy pracy dwóch inteligentnych i współpracujących z ludźmi robotów: Baxtera i Sawyera. Testy obejmują operacje z zakresu wspólnej dystrybucji (co-packing) i wartości dodanej, takie jak montaż, tworzenie zestawów, pakowanie i usługi typu "pre-retail". Roboty firmy Rethink Robotics to inteligentne, elastyczne rozwiązania służące do wspierania personelu magazynowego i zwiększania wydajności placówek DHL.

- Roboty takie jak Baxter i Sawyer są jednymi z najbardziej zaawansowanych robotów na rynku, my zaś planujemy wykorzystać je do wykonywania różnych zadań w zakresie pakowania i inwentaryzacji, co umożliwi nam z kolei wykorzystanie naszych pracowników do realizacji prac bardziej wartościowych – mówi Adrian Kumar, wiceprezes Solutions Design North America w DHL Supply Chain. – Dzięki wykorzystaniu tych robotów do pracy z ludźmi zapewnimy przystosowanie naszych linii produkcyjnych do zmian, zwiększając jednocześnie poziom efektywności przez cały rok.

DHL testuje poziom integracji kilku robotów typu Baxter i Sawyer w różnych punktach operacyjnych na całym świecie. Firma nabyła również pierwszego Sawyera, którego badanie obejmuje umiejętności drukowania przestrzennego (3D) na potrzeby tworzenia specjalistycznych chwytaków umożliwiających robotom wykonywanie dodatkowych zadań na terenie magazynu.  – Opublikowany niedawno przez DHL Trend Report "Robotics in Logistics" wskazuje, że ze względu na złożoność operacji, 80 proc. placówek logistycznych wykonuje je ręcznie. Dzięki coraz doskonalszym technologiom, branża logistyczna czerpie jednak korzyści z zastosowania robotów współpracujących z ludźmi w celu zwiększania wydajności – mówi Matthias Heutger, SVP strategy, marketing & innovation, DHL Customer Solutions & Innovation.

Z Baxterem i Sawyerem DHL będzie w stanie ulepszyć proces automatyzacji pod kątem jego przystosowania do zmiennych warunków świata rzeczywistego, możliwości szybkiej zmiany aplikacji oraz realizacji zadań w sposób, w jaki robią to ludzie. - Jeszcze niedawno branża logistyczna nie była w stanie wykorzystać inteligentnych robotów współpracujących z ludźmi, a wysoce wydajny robot Sawyer zmienia reguły gry dotyczące tego, co możemy, a czego nie możemy zautomatyzować – powiedział Markus Kückelhaus, wiceprezes Innovation and Trend Research, DHL Customer Solutions and Innovation. – Jesteśmy podekscytowani wdrożeniem elastyczności i wydajności do naszych hal produkcyjnych, redukując czas trwania cyklu, zwiększając sprawność operacyjną oraz wspierając wynik końcowy.

Temat jest ekscytujący i obecnie wiele firm rozważa zastosowanie robotów w logistyce, ale zawsze musi być jeden pionier, który przeciera szlaki, a reszta obserwuje. W tym przypadku rolę pioniera pełni DHL, chociaż wiele firm stosuje już automatyczne wózki do kompletacji w magazynach, czy też regały automatyczne. Jednakże widok robota np. w roli pickera nie należy do codzienności. Więc my również z wielkim zainteresowaniem przyglądamy się postępom w tej dziedzinie.

(red)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.