Dodaj ogłoszenie o pracy


Kupiec usług transportowych

 

 

Kupiec usług transportowych to zawód wymagający szerokiej wiedzy na temat branży transportowej. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za zarządzanie oraz szczegółową analizę kosztów transportowych. Jej obowiązkiem jest stała optymalizacja planów transportowych, poszukiwanie synergii oraz innowacji w celu obniżenia tych kosztów – stąd ogromne znaczenie jej relacji z podwykonawcami, które powinny sprzyjać atmosferze wspólnej pracy nad ciągłym doskonaleniem.

- Kupca Usług Transportowych powinno cechować również wyczucie i przewidywalność rynku. To praca dla osób z doświadczeniem oraz potrafiących pracować pod presją czasu - mówi o zawodzie kupca usług transportowych Olivier Large, Dyrektor Generalny GEFCO Polska.

 

Jedną z najważniejszych, poszukiwanych ostatnio wartości przez Klientów w branży TSL jest stabilność oraz ciągłość usługi. Ważną część tych usług stanowi transport, który podlega też dużym wahaniom rynkowym i ekonomicznym. Aby uniknąć powstającego ryzyka związanego z taką sytuacją stworzono stanowisko kupca usług transportowych. To zawód nowy, który niedawno pojawił się w w branży TSL i wynika ze zmian rynkowych oraz zapotrzebowania. Rolą takiej osoby jest analiza rynku transportowego pod kątem cen, podaży przewoźników czy też kwotacji dużych przetargów na usługi transportowe. Kupiec usług transportowych jest odpowiedzialny za negocjacje z przewoźnikami, określenie warunków współpracy z nimi i kontrakty transportowe. Oprócz tego poszukuje rozwiązań na zewnątrz, które mogą obniżyć koszty transportowe, śledzi wszelkie nowości, które mogą się przyczynić w znaczny sposób do ich obniżki.
(na zdj. Olivier Large)- To powinna być osoba, która ma kilkuletnie doświadczenie w firmie transportowej bądź spedycyjnej. Musi znać bardzo dobrze rynek TSL, panujące na nim relacje i czynniki, które powodują jego wahania - mówi Olivier Large.

 

Umiejętności i wykształcenie
Kupcem usług transportowych może zostać osoba, która posiada zdolności analityczne, jest osobą komunikatywną, znającą przynajmniej jeden język obcy. Osoba ta powinna doskonale poruszać się w branży- znajomość poddostawców jest niewątpliwie atutem. To nie jest stanowisko dla absolwenta. Praca pełna wyzwań, dla osób pragnących samorealizacji, jest to samodzielne stanowisko, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności interpersonalne, być odpowiedzialnym oraz dużym atutem będą, umiejętności negocjacyjne. Preferowane wykształcenie na tym stanowisku to wyższe, ale niekoniecznie. Osoba z doświadczeniem i mająca odpowiednie predyspozycje też może aplikować na to stanowisko. Kupiec usług transportowych powinien dobrze znać prawo przewozowe i konwencję CMR. - To podstawa w tym zawodzie - dodaje Olivier Large.

Kupiec usług transportowych to jeden z trudniejszych zawodów w branży TSL w obecnych czasach.


(Opr. PwL.pl w oparciu o informacje GEFCO Polska)

 

Szukasz pracy w branży TSL sprawdź oferty: http://www.pracujwlogistyce.pl/oferty



Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.