Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser utrzymuje wzrost dzięki swoim pracownikom

Licząca 21 tys.  pracowników załoga firmy Dachser wypracowała 4,3 miliarda Euro obrotów w 2011r. Wykwalifikowani pracownicy zatrudnieni w 315 oddziałach na świecie znakomicie rozwijają sukces tej rodzinnej firmy.

 

Dachser, międzynarodowy operator logistyczny, odnotował w roku 2011 obroty w wysokości 4.3 miliardów Euro, co stanowi 13-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. W 2011 roku firma dostarczyła ponad 49 milionów przesyłek o łącznej wadze przekraczającej 37 milionów ton.  - Po kryzysie rynki nieco się zregenerowały i w ciągu ostatniego roku nastąpiła stabilizacja sytuacji w naszej branży. Dlatego firma mogła wrócić na ścieżkę wzrostu, co uznajemy za świetny początek długookresowego trendu - powiedział Bernhard Simon, prezes zarządu Dachser GmbH, komentując wyniki finansowe za miniony rok. W ciągu najbliższych pięciu lat firma ma w planach zainwestować ponad 1,3 miliarda Euro w swoją europejską sieć transportową.

 

Wykwalifikowana kadra siłą firmy
Inwestowanie w przyszłe pokolenia również jest dla Bernharda Simona sprawą niezwykle istotną. - Konsekwentne inwestycje w podstawowe szkolenia oraz zaawansowane kursy są jedynym sposobem na zwalczenie deficytu wykwalifikowanej kadry - Spośród załogi liczącej 21 000 pracowników, 12 400 osób jest zatrudnionych w Niemczech, a 8 600 w pozostałych krajach.

 

Dachser European Logistics
Ta największa część działalności firmy wygenerowała obrót w wysokości 2,6 miliardów Euro, co stanowi 61% sprzedaży całej grupy. Stanowiąca rdzeń działalności lądowa sieć transportowa w 2011 roku została jeszcze bardziej rozbudowana. Trzy Eurohuby: w Bratysławie, Clermont-Ferrand oraz Überherrn/Saarland, dzięki pan-europejskiej sieci, umożliwiają obecnie firmie poukładać system dostaw tak, aby stał się jeszcze bardziej wyspecjalizowany i zorganizowany. Zapewnia ona klientom obsługę łańcucha dostaw oraz optymalizację procesów logistycznych, przy zachowaniu najwyższych standardów dbałości o środowisko.

 

Air & Sea Logistics - ambitne plany rozwoju
Dzięki ożywieniu w światowym handlu, działalność Dachser Air & Sea Logistics  ponownie stała się motorem wzrostu grupy w 2011 roku. Obroty tej dywizji po raz pierwszy przekroczyły miliard Euro (1,1 milarda Euro), co stanowi 17-procentowy wzrost. Firma ma jeszcze większe ambicje - w planach jest podwojenie obecnego obrotu w działalności  Air & Sea Logistics do wysokości 2,2 miliarda Euro w 2017 roku. Zatrudnienie w  Dachser Air & Sea Logistics ma wynieść wówczas 5000 pracowników, liczba oddziałów – 220, a sieć ma zostać rozszerzona do 49 krajów. W roku 2011 liczby te wynosiły odpowiednio 3200 pracowników, 141 oddziałów oraz 28 krajów. W ślad za rozwiązaniami z obszaru European Logistics również dywizja Air & Sea zamierza wprowadzić we wszystkich oddziałach jeden autorski program do obsługi przesyłek – Othello. Ma on zapewnić jeszcze większą integrację oraz standaryzację usług, dzięki jednolitym, globalnie zintegrowanym systemom zarządzania transportem.

 

Dachser Food Logistics
Dachser Food Logistics w 2011 roku odnotował wyraźny wzrost obrotów do wysokości 555 milionów Euro, czyli o 16% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Ta działalność stanowi 13% obrotu całej grupy. Dywizja Dachser Food Logistics skupia się na dostawach żywności również w temperaturze kontrolowanej.

Prognoza na rok 2012
W przyszłym roku finansowym firma Dachser także planuje osiągnięcie dwucyfrowego wzrostu. Plany firmy obejmują dalszą ekspansję oraz inwestycje w jej europejską i światową sieć.

Dachser w Polsce

Działająca w Polsce Spółka Dachser w 2011 roku uzyskała przychód wyższy 0 48proc. w stosunku do roku poprzedniego. Obroty firmy osiągnęły ponad 126 mln zł. W 2011 roku spółka zwiększyła również w Polsce całkowitą powierzchnią terminalowo-magazynową poprzez przeniesienie operacji do nowego magazynu we Wrocławiu. Zwiększyło się również zatrudnienie o 32 nowe etaty. Blisko połowa pracowników zatrudnionych w Dachser Sp. z o.o. posiada wykształcenie wyższe.


- Polski oddział Dachser realizuje obecnie swoje usługi w oparciu o 25 codziennych bezpośrednich połączeń międzynarodowych. Dzięki połączeniu z Überherrn, nasi klienci mają dostęp do całej sieci Dachser zlokalizowanej w Europie Zachodniej. Dzięki nowemu połączeniu do Eurohubu w Lozarno (Slowacja), uzyskano stałe codzienne połączenia do wszystkich krajów europejskich położonych na Południe od Polski - powiedział Grzegorz Lichocik, Prezes Dachser w Polsce. Oprócz tych nowych kierunków, oddział w Strykowie ustanowił codzienne połączenia drobnicowe do krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), dzięki czemu stał się platformą przeładunkową dla europejskiej części sieci Dachser.

 (źr. Dachser)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.