Dodaj ogłoszenie o pracy


Transportowcy protestują przeciwko płacy minimalnej, bo MiLoG psuje Europę

4 marca odbyła się pikieta Komitetu Protestacyjnego Przewoźników pod Ambasadą Niemieckiej Republiki Federalnej oraz Ambasadą Republiki Francuskiej w Warszawie - informuje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. W trakcie protestu przedstawiciele przewoźników przekazali ambasadorom petycję do Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Prezydenta Francji Françoisa Hollande’a.
Właściciele firm wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe wyrazili w ten sposób swój protest przeciwko objęciu polskich kierowców przepisami o płacy minimalnej, która w Niemczech wynosi 8,5 euro (tzw. MiLoG), a we Francji - według najnowszej propozycji władz francuskich - nawet 9,61 euro. Narzucanie przedsiębiorcom z innych państw przepisów o płacy minimalnej jest złamaniem fundamentalnej zasady Unii Europejskiej - swobodnego przepływu towarów i usług. Zdaniem polskich transportowców - MiLoG psuje rynek przewoźników w całej Europie.
Płace w Polsce zależą od poziomu rozwoju gospodarczego i kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw, nie można ich regulować obcymi przepisami. Mamy do czynienia z interwencjonizmem, który służyć ma eliminowaniu Polaków z rynku wspólnotowego, a w konsekwencji niszczy sprawdzone powiązania kooperacyjne, uderzając także w niemieckich i francuskich przedsiębiorców.
Narzucanie nam zagranicznych przepisów o płacy minimalnej doprowadziło do konfliktu pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a kierowcami. Kierowcy chcą wyższych płac, których polscy pracodawcy nie są w stanie wypłacać. Zdaniem przewoźników płace muszą wynikać z rzeczywistych możliwości, a nie oczekiwań obcych rządów.
Niezadowolenie przewoźników wywołuje też obowiązek prowadzenia dokumentacji polskich firm w języku niemieckim oraz poddawania się kontroli na żądanie niemieckiej administracji. Polscy przedsiębiorcy inaczej wyobrażają sobie europejską swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.
      
Informacje o proteście: http://www.protestprzewoznikow.pl/

(źr. ZMPD)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.