Dodaj ogłoszenie o pracy


AkzoNobel rozszerza wspólpracę z Kuehne + Nagel

AkzoNobel, jeden z najbardziej znanych producentów farb i powłok rozszerzyło współpracę z Kuehne + Nagel. Operator logistyczny będzie odpowiedzialny za przechowywanie towarów niebezpiecznych oraz serwis dodatkowy obejmujący organizacje i prowadzenie mieszania kolorów oraz ich przygotowanie w Salzurg- Bergheim.

Kuehne + Nagel od 2007 roku zarządza magazynowaniem farb i powłok w Korneuburg, które są traktowane w różnych klasyfikacjach jako towary niebezpieczne. Dzięki kilkuletniej, ugruntowanej współpracy firma AkzoNobel zdecydowała się na poszerzenie obsługi przez Kuehne + Nagel w Salzburg-Bergheim, w którym wyroby są magazynowane na powierzchni ponad 2 tys. m2 i przygotowywane do przewozu przesyłek dla zamawiających.

Dodatkowo do obsługi towarów niebezpiecznych, Kuehne + Nagel Salzburg zarządza procesem obsługi kolorów, czyli mieszaniem i procesami pick-and-pack kolorów według wymagań klienta.

- Stworzenie strefy zarządzania kolorami jest doskonałym przykładem oferty Kuehne + Nagel w zakresie usług dodanych - wyjaśnił Hendrik Burgath, dyrektor logistyki kontraktowej w Austrii. Utworzenie sekcji serwisu kolorów było nadzorowane przez Tania Roach, dyrektora zarządzającego AkzoNobel w Austrii oraz Kees Ekelmans, dyrektora generalnego AkzoNobel Deco Europe. Ten dział obsługuje i zarządza setkami zamówień każdego miesiąca.

(źr. Kuehne + Nagel)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.