Dodaj ogłoszenie o pracy


GEFCO podsumowuje 2012 r. i prognozuje rok 2013

Grupa Gefco operator logistyczny specjalizujący się w logistyce samochodowej i logistyce dla przemysłu, zrealizowała w 2012 roku obroty w wysokości 3,6 mld euro, tylko nieznacznie niższe niż w roku 2011. Bieżący wynik operacyjny Grupy wynosi 109 mln euro, co stanowi 3 proc. obrotów firmy. W minionym roku firma kontynuowała swój międzynarodowy rozwój na najważniejszych dla Grupy rynkach. W 2013 roku zamierza zintensyfikować te działania.

Dzięki nieustannemu wysiłkowi zespołów sprzedaży na priorytetowych dla Grupy rynkach — pod względem geograficznym i branżowym — rentowność Gefco w 2012 roku nie uległa pogorszeniu, mimo odczuwalnych skutków kryzysu gospodarczego.
Niepewna koniunktura gospodarcza nie przeszkodziła Grupie w utrzymaniu rentowności na dobrym poziomie, do czego w pierwszym rzędzie przyczyniła się zwiększona optymalizacja projektów. Firma z powodzeniem kontynuowała strategię wzrostu na arenie międzynarodowej, koncentrując rozwój wokół pięciu strategicznych obszarów: Overland (transport drogowy), Overseas (transport morski i lotniczy), Magazynowanie i Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi, Logistyka Pojazdów Gotowych (FVL) oraz Obsługa Celna i Podatkowa.

Dywersyfikacja aktywności
Dzięki wieloletniej ekspertyzie w branży motoryzacyjnej, Grupa osiągnęła bardzo mocną pozycję i obecnie należy do światowych liderów zarówno ze względu na globalną skalę działalności, jak i na zdywersyfikowany charakter działań logistycznych. Unikatowe doświadczenie Grupy umożliwia świadczenie usług dla różnych gałęzi przemysłu, takich jak aeronautyka, dobra inwestycyjne czy dystrybucja towarów specjalistycznych. Grupa odnotowuje także wzrost obrotów w kontraktach z wielkimi międzynarodowymi klientami: w 2012 roku wyniosły one 1 524 mln euro, czyli 42 proc. całości obrotów (versus 38 proc. w 2011 roku).
Rok 2012 był dla Gefco również okresem nieustannego dostosowywania się do potrzeb swoich klientów przemysłowych oraz poszukiwania w tym celu innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Grupa jest uznanym ekspertem w zakresie inżynierii logistycznej, transportu multimodalnego z wykorzystaniem kolei oraz rozwiązań „szytych na miarę”. Ponadto, dzięki rozbudowanej sieci oraz możliwości poszerzania jej wszędzie tam, gdzie klienci Grupy rozpoczynają działalność, GEFCO jest w stanie wspierać, a niekiedy nawet wyprzedzać ich ambicje rozwojowe.
Dysponując największą w Europie prywatną siecią transportową, Gefco utrzymuje swoją silną pozycję w dużych, mocno uprzemysłowionych państwach Europy Zachodniej i każdego roku rozwija działalność w regionach o wysokim potencjale wzrostu.

Strategia na nadchodzące lata
Kluczowym elementem ekspansji Grupy, zarówno pod względem geograficznym, jak i branżowym, jest spójna skuteczność operacyjna na całym świecie. Gefco podejmuje liczne działania służące zwiększaniu wydajności swoich usług. Należą do nich optymalizacja systemów informatycznych, pobudzanie dynamiki z wykorzystaniem wielkich stref geograficznych — czemu służą synergie operacyjne oraz handlowe — oraz wprowadzanie w strukturze Grupy zmian umożliwiających efektywne funkcjonowanie w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Rok 2013 będzie dla Grupy bardzo ważny, ponieważ planuje ona stać się pierwszoplanowym graczem w sektorze usług spedycyjnych.

Nawiązana 20 grudnia 2012 roku współpraca z Kolejami Rosyjskimi (RŻD) otwiera przed Grupą realne perspektywy dalszego rozwoju.
W okresie najbliższych pięciu lat ambicją Gefco jest stać się liderem w zakresie logistyki przemysłowej na rynkach charakteryzujących się silnym wzrostem.
(źr. GEFCO)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.