Dodaj ogłoszenie o pracy


Rekordowe obroty i rekordowy wzrost zatrudnionych w Dachser

Dachser osiągnął w 2012 roku rekordowo wysokie obroty oraz znaczący wzrost liczby zatrudnionych pracowników. Można się spodziewać, że dzięki przychodom z zakupu hiszpańskich firm Azkar oraz Transunion oraz planowanemu rozwojowi, obroty operatora w bieżącym roku przekroczą 5 mld euro.

Obroty grupy Dachser w 2012 roku wyniosły 4,41 mld euro, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 3,7 proc. Operator dostarczył 49,8 mln przesyłek o wadze 37,5 mln ton, czyli o jeden procent więcej niż w roku 2011. Liczba oddziałów na świecie wzrosła do 347. Pod koniec roku 2012 liczba zatrudnionych pracowników we wszystkich oddziałach wynosiła 21 650, w tym 12 900 w Niemczech oraz 8 750 w innych krajach.

Zwiększone inwestycje
„Dla wielu naszych klientów rok 2012 był ekonomicznie niestabilny. Spowolnienie gospodarcze w drugiej połowie roku było dodatkowo pogłębiane przez osłabienie frachtu lotniczego na kierunkach azjatyckich” – podsumowuje Bernhard Simon, prezes zarządu Dachser. „Mimo to nasz dynamiczny rozwój, a także przejęcia Azkar i Transunion pozwoliły na utrzymanie stabilnej pozycji na rynku. Jako firma rodzinna preferująca planowanie długookresowe, polegając na swoim bogatym doświadczeniu i niejako wbrew koniunkturze, zwiększyliśmy inwestycje kapitałowe o około 10 proc.” – dodaje. Dzięki inwestycjom o łącznej sumie 148 mln euro, Dachser w ostatnim roku znacznie wzmocnił swoją sieć.

Obroty poszczególnych dywizji Dachser
Największa dywizja Dachser – European Logistics przyniosła obroty w wysokości 2 661 mld euro (wobec 2 625 mld euro w roku poprzednim), osiągając wzrost w wysokości 1,4 proc. Obroty Dachser Food Logistics wzrosły o 13,2 proc., do 573 mln euro (wobec 506 mln euro w roku 2011). Po raz kolejny okazało się, że dywizja ta rozwija się niezależnie od wahań koniunktury. Dywizja Dachser Air & Sea Logistics wygenerowała obroty w wysokości 1 305 mld euro, osiągając wzrost o 7,4 proc. Wraz z otwarciem oddziałów Air & Sea Logistics w Malezji oraz Wietnamie, dywizja powiększyła swoją sieć o dwa nowe azjatyckie kraje.

Perspektywy na rok 2013
Dachser w 2013 roku planuje kontynuację inwestycji w rozbudowę swojej europejskiej i międzykontynentalnej sieci. - Sporym motorem wzrostu dla całej grupy były ostatnie akwizycje na Półwyspie Iberyjskim – firm Azkar i Transunion – wyjaśnia Bernhard Simon. Nabycie Transunion, świadczącego usługi frachtu lotniczego i morskiego, wzbogaciło operatora o nowe lokalizacje w Turcji, Argentynie i Peru. Wzmocnienie całej grupy tymi przejęciami daje nadzieję właścicielom firmy na dalszy wzrost obrotów oraz przekroczenie granicy 5 mld euro w 2013 roku. - Integracja Azkar i Transunion odbywa się bardzo szybko. Lokalne zespoły są silnie zmotywowane, aby brać udział w dalszym rozwoju Dachser. Jest to dla nas mocny argument do dynamicznego i entuzjastycznego działania w nowym roku – dodaje Bernhard Simon.

Dachser w Polsce
Spółka Dachser działająca w Polsce odnotowała przychód w wysokości 164,6 mln PLN, o 30 proc. większy niż w roku poprzednim. Firma dostarczyła 695,5 tys. przesyłek o łącznej wadze 261,5 ton. Liczba zatrudnionych pracowników na koniec 2012 roku wyniosła 260.
- Miniony rok był kolejnym, w którym realizowaliśmy strategię rozwoju firmy przyjętą w 2010 roku – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. - Wprowadziliśmy nowe usługi – Dachser DIY Logistics dla dostawców marketów budowlanych oraz Cargoplus, czyli organizację transportu całopojazdowego do krajów WNP,  Maghrebu oraz Turcji. Nasze plany na bieżący rok to dalsze inwestycje w kadry i oddziały, oraz rozwój nowych linii transportowych – dodaje Grzegorz Lichocik.

W 2012 roku Dachser, międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót w wysokości 4,41 mld euro, zatrudniając 21 650 pracowników w 347 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,8 mln przesyłek o łącznej wadze 37,5 mln ton.
(źr. Dachser)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.