Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser skutecznie realizuje koncepcję zrównoważonego rozwoju

Firma  Dachser w ramach dbałości o środowisko naturalne realizuje koncepcję zrównoważonego rozwoju. Stawia na flotę samochodową z najnowszymi silnikami, elektroniczne wózki w magazynach, minimalizowanie emisji CO2 oraz oszczędne wykorzystanie energii.
W przypadku działalności operatora logistycznego, której sporą część stanowi transport samochodowy, dbałość o ograniczenie emisji CO2 jest szczególnie istotna. Dachser stawia na najbardziej przyjazne dla środowiska samochody, spełniające wymagania normy Euro 5. Optymalizuje wykorzystanie floty samochodowej tak, aby średnia emisja CO2 w przeliczeniu na pojedynczą przesyłkę była jak najmniejsza. Między innymi z tego powodu w firmie stosuje się kontenery wymienne, które umożliwiają piętrowy załadunek, przy optymalnym wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej. Pozwala to na zmniejszenie liczby wykorzystanych samochodów.

- Dbałość o środowisko naturalne to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń, dlatego w Dachser od lat realizujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju. Trend zainteresowania ekologią i otoczeniem dostrzegamy również u naszych klientów, którzy sami prowadzą działania pro-ekologiczne i doceniają fakt, że przykładamy do nich tak dużą wagę – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. - Inwestycje w rozwiązania pro-ekologiczne, choć często wymagają dodatkowych nakładów finansowych, w dłuższej perspektywie czasu oprócz pozytywnego wpływu na środowisko mogą przynieść wymierne korzyści w postaci obniżenia kosztów eksploatacyjnych – dodaje. Jest tak w przypadku wykorzystania najnowszej floty samochodowej, która jest tańsza w eksploatacji i którą dodatkowo łatwiej jest później sprzedać.
Kolejnym przykładem jest zainwestowanie w budowę takiego systemu elektronicznej komunikacji, który zminimalizuje kosztowne połączenia telefoniczne oraz wykorzystanie papieru. Optymalne wykorzystanie floty samochodowej umożliwia system do zarządzania transportem drogowym Domino, dzięki któremu trasy są planowane tak, aby były jak najkrótsze i nie generowały zbędnych przestojów. W każdym oddziale mierzy się emisję CO2 z nieruchomości, całkowite zużycie energii elektrycznej, pobór wody oraz zużycie benzyny i oleju napędowego. Deszczówka jest gromadzona i wykorzystywana do mycia samochodów.
Dla operatora ważne jest również ekologiczne i energooszczędne budownictwo oraz odzysk ciepła odpadowego z instalacji, które można wykorzystać do dogrzewania budynku. Aby uniknąć niekontrolowanych strat zimnego powietrza w salach logistyki żywności, drzwi uszczelnia się nadmuchiwanymi uszczelkami. Na zewnątrz i wewnątrz obiektów logistycznych oraz w biurach kontrolowane jest oświetlenie. Dachser stawia na oszczędność papieru – 90 proc. całej komunikacji odbywa się drogą elektroniczną. We wszystkich etapach procesu logistycznego wykorzystuje się archiwizację optyczną. W oddziałach zamiast tradycyjnych komputerów stosuje się terminale sieciowe, dzięki czemu oszczędności wykorzystania energii oraz emisji CO2 sięgają 90 proc.
(źr. Dachser)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.