Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakość usług zapewnią jednakowe standardy organizacyjne

Firma Dachser - operator logistyczny korzysta z jednego systemu informatycznego we wszystkich swoich europejskich oddziałach i oferuje w każdym kraju taki sam standard usług, co umożliwiają takie same zasady organizacyjne i procedury we wszystkich oddziałach na całym świecie.


Firma z dużą liczbą oddziałów, działająca globalnie, musi być zorganizowana tak, aby funkcjonowała sprawnie. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Thomas Dachser, twórca przedsiębiorstwa, które do tej pory jest firmą rodzinną. Zdaje on sobie sprawę, że odpowiednie ukształtowanie firmy może zapewnić jej sprawne funkcjonowanie w przyszłości. Rozwój firmy oraz nakierowanie dobrze skoordynowanych działań na przestrzeni lat sprawiło, że jest ona sprawnie działającą organizacją.


- Zasady organizacyjne są posunięte tak daleko, że nasi pracownicy czują się w dowolnym oddziale na świecie jak u siebie. Od dawna jednym z głównych założeń w Dachser jest zastosowanie jednorodności w całej organizacji. Dotyczy to zarówno korzystania z jednego systemu do zarządzania transportem oraz magazynem, wdrożenia wewnętrznego systemu kontroli jakości, jak i takiego samego systemu szkoleń dla pracowników w każdym kraju. Również zasady dotyczące organizacji oraz wyglądu zewnętrznego oddziałów i magazynów są takie same – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce


Klienci operatora, którzy korzystają z jego systemów do zarządzania transportem i magazynem, często próbują wdrażać u siebie podobny porządek organizacyjny, np. dotyczący raportowania lub tworzenia planów produkcyjnych i sprzedażowych.
Dachser działa sprawnie według zasad, które zostały stworzone i sprawdzone na przestrzeni dziesięcioleci. Jako jedyny w branży ma jeden system IT na całym świecie, jako pierwszy stosował kody kreskowe na przesyłkach oraz kontenery wymienne. Wszystkie operacje w firmie opierają się na odpowiednich procedurach. Dotyczy to również wewnętrznego, proaktwnego systemu kontroli jakości Active Report, dzięki któremu klienci mogą być błyskawicznie informowani o ewentualnych nieprzewidzialnych wydarzeniach związanych z ich przesyłką. Wszystko po to, by jak najlepiej optymalizować procesy, ułatwiać pracę oraz zaspokajać oczekiwania klientów.

(źr. Dachser)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.