Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska może świadczyć usługi bez VAT

Poczta Polska jest uprawniona do wyliczenia ceny oferty, która uwzględnia zwolnienie z VAT za świadczone usługi pocztowe –  taki wyrok wydała Krajowa Izba Odwoławcza.

 

KIO rozpoznała sprawę wykluczenia konsorcjum Poczty Polskiej S.A., Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz Itella Information sp. z o.o. z przetargu na wydruk, konfekcjonowanie i doręczenie korespondencji, przeprowadzanego przez PGE Obrót S.A.. Oferta konsorcjum została wykluczona w związku z wątpliwościami Zamawiającego co do prawidłowości zastosowanej stawki podatku VAT na usługi pocztowe. Zdaniem KIO, konsorcjum prawidłowo przygotowało całą ofertę, w tym również formularze cenowe.

Odwołujący był uprawniony do takiego wyliczenia ceny oferty, które uwzględnia zastosowanie przez Pocztę Polską, jako jednego z konsorcjantów, zwolnienia z podatku VAT za świadczone usługi pocztowe (…) Reasumując należało stwierdzić, iż oferta odwołującego nie zawiera błędu w obliczeniu ceny – czytamy w pisemnym uzasadnieniu wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

KIO nakazała powtórzenie czynności badania ofert z uwzględnieniem oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego – konsorcjum firm: Poczta Polska S.A., Telekomunikacja Polska S.A. oraz Itella Information Sp. z o.o. Konsorcjum w pierwszym etapie przetargu złożyło najlepszą ofertę cenową. Drugim etapem postępowania ma być aukcja elektroniczna.

Konsorcjum zaproponowało po raz pierwszy na polskim rynku rozwiązanie określane mianem poczty hybrydowej. Polega ono na tym, że klient przekazuje operatorowi pocztowemu dane w wersji elektronicznej, które następnie są przetwarzane i dostarczane do właściwych adresatów jako tradycyjna przesyłka pocztowa.


(źr. Poczta Polska SA)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.