Dodaj ogłoszenie o pracy


Łączność satelitarna umożliwi budowę inteligentnych autostrad w Polsce

Hughes Network Systems Europe i jego polski partner IT Partners Sp.z.o.o., poinformowały o zakończeniu wdrożenia sieci opartej na technologii łączności satelitarnej dla Kapsch TrafficCom. Obsługuje ona system elektronicznego pobierania opłat viaTOLL powstały w ramach projektu dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

W ramach umowy Hughes i IT Partners dostarczyły i zainstalowały rozwiązania szerokopasmowej łączności satelitarnej HughesNet® w ponad 500 lokalizacjach w całym kraju.  Obejmują one bramki automatycznego pobierania opłat na głównych drogach oraz przydrożne punkty sprzedaży urządzeń viaBOX, które montuje się w pojazdach. Pokładowe urządzenie viaBOX przesyła zakodowane informacje o pojeździe do bramek rozmieszczonych na drogach. Następnie bramki przekazują te informacje przez szerokopasmowe łącza satelitarne do centrum obsługi systemu, a kierowca jest obciążany kosztami korzystania z określonego odcinka płatnej drogi.  

    

Sieciowy system satelitarny Hughes umożliwia działanie systemu viaTOLL, dzięki któremu polskie Ministerstwo Infrastruktury może automatycznie i tanio realizować pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, dróg szybkiego ruchu i dróg krajowych.  Ponad 600tys. pojazdów jest już zarejestrowanych w systemie viaTOLL, a liczba ta jeszcze zwiększy się w najbliższych miesiącach. 

- Wybraliśmy do współpracy firmy Hughes i IT Partners, ponieważ od wielu lat z powodzeniem zajmują się rozwijaniem innowacyjnych technologii satelitarnych, zapewniając do nich dostęp na terenie całej Polski, a podłączenia każdej nowej lokalizacji w ciągu zaledwie kilku godzin -  powiedział Marek Cywiński, dyrektor zarządzający z firmy Kapsch. - Co więcej elastyczność technologii satelitarnej Hughes pozwoliła nam zrealizować wdrożenie w rekordowym czasie i przed terminem.
Kompletne wdrożenie, zgodnie z wymaganiami GDDKiA, musiało być wykonane w czasie krótszym niż 8 miesięcy. - Oferowana przez nas technologia satelitarna jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku dynamicznych projektów wymagających najwyższej wydajności, przystępnej ceny oraz najwyższego poziomu dostępności niezależnie od lokalizacji - powiedział Christopher Britton, dyrektor zarządzający Hughes Europe.
(źr. Huges Europe)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.