Dodaj ogłoszenie o pracy


Eksport Polski rośnie - jak długo utrzyma dodatnie saldo?

Wzrost salda eksportu Polski na rachunku obrotów bieżących wyniósł ze 165 mln euro w maju do 574 mln euro w czerwcu, czyli o 409 mln euro. - Po raz pierwszy w XXI wieku przez trzy miesiące z rzędu odnotowywaliśmy taką nadwyżkę – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Podobny wynik osiągano wcześniej zaledwie trzykrotnie i za każdym razem nie udawało się go utrzymać choćby przez dwa miesiące.

Jak długo zatem, może utrzymać się dodatnie saldo eksportu? Ekspert Pracodawców RP nie wierzy w możliwość utrzymania przez kolejnych kilka miesięcy dodatniego salda na rachunku obrotów bieżących. – Coraz silniejsze ożywienie sprawi, że dynamika zmian importu zacznie przeważać nad wzrostem eksportu – mówi Kozłowski. – Z drugiej jednak strony wygląda na to, że ostatnie dane nie były przypadkowym wynikiem zdarzeń nadzwyczajnych, lecz świadczą o coraz silniejszej proeksportowej orientacji naszej gospodarki. Takie zmiany nastąpiły także w niektórych krajach naszego regionu – np. Węgry poprawiły swoje saldo na rachunku obrotów bieżących z -7,2 proc. PKB w 2008 r. do +1,6 proc. PKB w 2012 r. – mówi ekspert.

W środę poznamy wstępne dane dotyczące dynamiki PKB w II kwartale br. – O ile odczyty wskaźników makroekonomicznych dotyczących produkcji przemysłowej lub sprzedaży detalicznej były w tym okresie rozczarowujące, o tyle zaskakująco wysoki wkład eksportu netto we wzrost naszej gospodarki prawdopodobnie zniwelował niekorzystny wpływ tych czynników – mówi Kozłowski.

W jego opinii dobre wyniki osiągane w czerwcu i lipcu przez polskich przedsiębiorców sprzedających swoje dobra i usługi za granicą zaczęły przekładać się na kondycję całej gospodarki. Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu osiągnęła w poprzednim miesiącu poziom 51,1 pkt, a dynamika sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie wzrosła w czerwcu o 2,6 proc. w skali roku.

(źr. Pracodawcy RP)

 

 


Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.