Dodaj ogłoszenie o pracy


Pierwsze oznaki odbicia w przemyśle - gospodarka wraca na dobre tory?

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 13,1 proc., wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik ten spadł o 0,1 pkt proc., ale z uwagi na czynniki sezonowe wyniki te nie są zaskoczeniem. Natomiast widoczne są oznaki odbicia w przemyśle – wskaźnik PMI wzrósł z 49,3 w czerwcu do 51,1 w lipcu - oceniają eksperci Pracodawców RP.

Eksperci Pracodawców RP oceniają, że stopa bezrobocia powinna nieznacznie zmniejszyć się w sierpniu i być może również we wrześniu – raczej nie uda się jednak przełamać poziomu 13 proc. bezrobocia, a nawet jeśli, to wyłącznie krótkotrwale. Musimy także spodziewać się tego, że w okresie jesienno-zimowym liczba osób bez pracy zwiększy się, a stopa bezrobocia może przekroczyć nawet 14 proc. – oceniają.

W ich opinii gospodarka mimo wszystko wraca na dobre tory. – Drugie półrocze powinno być znacząco lepsze od pierwszego, a wzrost PKB w całym roku wyniesie 1,3–1,5 proc. – dodają eksperci Organizacji. Motorem wzrostu pozostaje eksport, a główni partnerzy handlowi Polski, w szczególności Niemcy, również cieszą się z coraz korzystniejszych odczytów PMI. Według danych Ministerstwa Gospodarki, wzrost wyniesie 0,8 proc. PKB – wobec 0,5 proc. PKB w I kwartale.

Nie są to jednak powody do optymizmu, gdyż nadal istnieje konieczność podjęcia pilnych działań związanych z kondycją rynku pracy. – Sytuacja, w której mamy 2,1 mln bezrobotnych, wymaga wprowadzenia rozwiązań prawnych, ułatwiających pracodawcom utrzymanie i tworzenie miejsc pracy – zaznaczają eksperci Pracodawców RP. Jak podkreślają, krokiem w dobrą stronę jest przyjęcie ustawy dotyczącej elastycznego czasu pracy. – Nadal jednak oczekujemy przyśpieszenia prac legislacyjnych nad tzw. ustawą antykryzysową bis – dodają. Pracodawcy RP liczą na to, że rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy, szybko wejdą w życie.

Jak wskazuje resort pracy i polityki społecznej, do spadku bezrobocia przyczyniły się przede wszystkim: wzrost liczby wyrejestrowanych bezrobotnych z powodu podjęcia pracy (głównie sezonowej) oraz aktywizacja bezrobotnych w ramach działań urzędów pracy. Jednak w ocenie Pracodawców RP ilość środków przeznaczanych z Funduszu Pracy na aktywizację wciąż jest niewystarczająca. Dlatego uważamy, że trzeba zmienić zasady dysponowania zasobami Funduszu, tak aby decydujący głos w tej kwestii należał do partnerów społecznych.

(źr. opr. za inf. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.