Dodaj ogłoszenie o pracy


Wolontariat pracowniczy coraz bardziej popularny - również w logistyce

Polacy coraz chętniej angażują się w wolontariat, jak pokazują dane GUS - ponad trzy miliony naszych rodaków to ludzie podejmujący się pracy społecznej. Wśród nich są także pracownicy DB Schenker Logistics, którzy zrealizowali w tym roku 24 projekty wolontariackie w całej Polsce.

Niedawno zakończyła się 10. jubileuszowa edycja programu wolontariatu pracowniczego „Czas Pomagania w DB Schenker Logistics”. W ciągu trzech miesięcy od kwietnia do czerwca pracownicy operatora logistycznego zrealizowali projekty związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem na drodze.

- Nasz program wolontariatu pracowniczego to wiele działań na terenie całej Polski, niemal wszędzie tam, gdzie są jednostki DB Schenker Logistics – mówi Beata Konecka, marketing manager Schenker Sp. z o.o. - Nasi pracownicy realizują swoje pomysły na projekty wolontariackie, wyszukują beneficjentów prowadzonych działań i zapraszają do współpracy klientów i dostawców. Dzięki temu, że pracownicy mogą sami decydować, w jaki sposób i komu pomogą, chętniej wykazują się inicjatywą, są proaktywni i docierają do tych, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia – dodaje Beata Konecka.

Szkoła umiejętności
Badania GUS pokazują, że w Polsce wolontariat staje się coraz bardziej popularny, zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i osób indywidualnych. Firmy chętniej organizują wolontariat pracowniczy. Dlaczego? - Zaangażowanie wolontariackie uczy odpowiedzialności, dobrego zarządzania czasem, mądrego ustalania priorytetów, wsłuchiwania się w potrzeby innych i umiejętności właściwej komunikacji – wyjaśnia Beata Konecka.

Pracownicy aktywni społecznie są cenni dla firmy, ponieważ wykazują się dobrą organizacją, zaradnością i zapałem, które potrzebne są także w życiu zawodowym. Z drugiej strony wolontariatem w coraz większym stopniu zainteresowani są też młodzi ludzie poszukujący pracy, a często mają w swoim CV duże doświadczenie w tym zakresie.

- W DB Schenker Logistics dostrzegamy te zalety od wielu lat. Nasz program wolontariatu pracowniczego jest realizowany od 2008 roku, za każdym razem w dwóch edycjach: wiosenno-letniej i zimowej. Wieloletnie wolontariackie doświadczenie wspiera dialog firmy z otoczeniem i  wpisuje się w zrównoważony rozwój firmy – dodaje Beata Konecka.
Właśnie zakończyła się już 10. edycja „Czasu Pomagania”. Łącznie to prawie 200 projektów wolontariackich i ponad 12,5 tys. godzin pomocy na rzecz blisko 15 tys. odbiorców.
(źr. DB Schenker Logistics)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.