Dodaj ogłoszenie o pracy


FM Logistic bardziej ekologiczny w operacjach magazynowych

Operator logistyczny FM Logistic, rozpoczął testy funkcjonalnych ogniw wodorowych stosowanych do napędów wózków widłowych. FM chce znacznie ograniczyć nie tylko emisję CO2, ale także zwiększyć wydajność pracy urządzeń, a co równie ważne pozbyć się konieczności utylizacji szkodliwych odpadów, które generuje tradycyjna technologia kwasowo – ołowiowa. Docelowo zmiana dotyczyłaby ok. 500 wózków widłowych, których używa FM Logistic.

Testowane przez FM Logistic ogniwa wodorowe mają zastąpić standardowe akumulatory trakcyjne (kwasowo-ołowiowe) używane dotychczas w wózkach widłowych. Czas ładowania do pełnej pojemności w przypadku tego typu baterii wynosi, co najmniej osiem godzin, a czas pracy wynosi tylko od 6-8 godzin. Nowe ogniwa wodorowe są dużo efektywniejsze, gdyż istnieje możliwość uzupełniania paliwa na bieżąco, bezpośrednio przez operatora wózka bez względu na stopień wykorzystania baterii. To generuje ogromny postęp w zakresie elastyczności obsługi projektów wymagających tego typu urządzeń.

Poza oczywistymi względami praktycznymi, ogniwa wodorowe to ogromny krok na przód w świecie ekologistyki. Dzięki ich powszechnemu zastosowaniu firma zlikwiduje koszty ekologiczne związane z wymagającą obsługą dużych ilości akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Wśród wielu zalet tej nowej technologii wykorzystującej energię paliwa i utleniacza, która zamieniana jest w energię elektryczną (bez spalania) wymienić można także znaczną redukcję emisji CO2 w porównaniu z dotychczas stosowanymi bateriami trakcyjnymi.

Aktualnie w FM Logistic trwają testy funkcjonalne ogniw wodorowych do napędu floty wózków widłowych. Docelowo zakres zmian technologii zasilania będzie dotyczył floty blisko 500 wózków widłowych użytkowanych przez operatora w Polsce.
Trzy główne domeny działalności firmy FM Logistic to: składowanie i handling towarów, transport krajowy i międzynarodowy oraz usługi stanowiące wartość dodaną, takie, jak: co-manufacturing i co-packing. Firma w ostatnim czasie intensywnie rozwija zakres świadczonych usług transportowych.

Klienci FM Logistic to sieci handlowe oraz czołowi krajowi i międzynarodowi producenci artykułów spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych, codziennego użytku, środków czystości, sprzętu high-tech i motoryzacyjnego.

(opr. BT za inf. FM Logistic)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.