Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą

Zaskakujący wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłowego w czerwcu do 49,3 pkt – wobec oczekiwanych 48,3 pkt – zwiastuje spodziewane w drugiej połowie roku ożywienie gospodarcze - tak uważa ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski  – Wciąż niepewne jest jednak to, czy w sytuacji gdy strefa euro ciągle zmaga się z recesją, odbicie będzie równie silne jak w latach 2010–2011 – komentuje Kozłowski.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego umacniający się popyt wewnętrzny wpływa na poprawę nastrojów polskich przedsiębiorców. – Jak dotąd jedynym motorem wzrostu naszej gospodarki był eksport netto. Teraz wreszcie zaczyna dołączać do niego konsumpcja, o czym świadczy nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej w maju o 0,5 proc. w skali roku. W konsekwencji przedsiębiorstwa odnotowały w czerwcu wzrost nowych zamówień po raz pierwszy od stycznia 2012 r. – mówi ekspert Pracodawców RP.

We wtorek rozpoczyna się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. – Chociaż lipcowa obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych wydaje się przesądzona, to jednak coraz lepsze odczyty wskaźników makroekonomicznych sugerują, iż cykl luzowania polityki monetarnej może się na tym zakończyć – uważa Kozłowski.
(źr. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.