Dodaj ogłoszenie o pracy


FedEx o działaniach CSR

FedEx opublikował doroczny, piąty już Raport nt. postawy obywatelskiej w kwestiach globalnych, w którym przedstawiono dokonania firmy na polu takich priorytetowych dla niej dziedzin jak ekonomika i dostęp, środowisko naturalne i efektywność, społeczeństwo i udzielanie pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych oraz ludzie i miejsce pracy. Publikacja raportu zbiegła się ze Światowym Dniem Ochrony Środowiska — globalnym świętem obchodzonym każdego roku przez społeczność międzynarodową w celu promocji działań mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Tegoroczny Raport przygotowano zgodnie z Wytycznymi G3.1 w zakresie opracowywania bardziej standaryzowanych i przejrzystszych raportów, opublikowanymi przez organizację Global Reporting Initiative.

Najważniejsze dokonania przedstawione w tegorocznym Raporcie to m.in.: znaczne oszczędności w wyniku działań na polu zrównoważonego rozwoju, w tym redukcja kosztów zużycia paliwa i energii oraz przychody z recyklingu materiałów; osiągnięcie na wiele lat przed terminem postawionego sobie przez firmę FedEx Express celu w postaci zwiększenia do 2020 r. ogólnej efektywności paliwowej floty pojazdów firmy o 20 proc.; ciągłe wspieranie organizacji zajmujących się udzielaniem pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych oraz ogólnie pomocy humanitarnej.

FedEx wbudowuje odpowiedzialne praktyki w zakresie ochrony środowiska w swoje bieżące działania operacyjne. Firma stara się też osiągnąć przyjęte cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, podejmując różnego typu inicjatywy.

W minionym roku firma FedEx podjęła następujące działania:
W marcu 2013 r. firma FedEx Express poinformowała, że udało jej się ze znacznym wyprzedzeniem osiągnąć cel dotyczący zwiększenia do 2020 r. efektywności paliwowej swojej floty pojazdów o 20 proc. w porównaniu ze stanem z 2005 r. Firma przedstawiła również zweryfikowany, bardziej ambitny cel w postaci zwiększenia tego wskaźnika do roku 2020 aż o 30 proc.
Konsekwentne wdrażanie w miastach na całym świecie pojazdów elektrycznych. W samym tylko roku finansowym 2012 firma zwiększyła o 18 proc. ogólną wielkość floty swoich pojazdów zasilanych alternatywnymi rodzajami energii ― flota ta liczy w sumie 364 pojazdy hybrydowe zasilane także energią elektryczną oraz 118 pojazdów całkowicie elektrycznych. Do chwili obecnej pojazdy te pozwoliły zaoszczędzić 1,89 mln litrów paliwa i przejechały 24 mln kilometrów.
Rozbudowa firmowej sieci elektrowni słonecznych. W skali globalnej firma FedEx posiada dziewięć takich instalacji. Trzy spośród nich są rozmieszczone w Europie i generują ponad 1 mln kWh energii elektrycznej rocznie. Energia ta jest wytwarzana przez elektrownie słoneczne zbudowane w Kolonii (Niemcy), Machelen (Belgia) i Montpellier (Francja).
Konsekwentna wymiana floty samolotów. W roku finansowym 2012 firma FedEx Express wzbogaciła swoją flotę o siedem dodatkowych samolotów Boeing 777, które zużywają o 17 proc. mniej paliwa i mają większą ładowność niż samoloty MD-11, na miejsce których je wprowadzono. Firma posiada obecnie 23 samoloty Boeing 777 obsługujące 25 miast na całym świecie. Jak poinformowano w ubiegłym roku, firma zamierza stopniowo zwiększać flotę tych samolotów - w 2023 r. chce mieć w eksploatacji aż 43 takie maszyny. W regionie Europy, Bliskiego Wschodu, subkontynentu indyjskiego i Afryki (EMEA) firma FedEx wykorzystuje dziewięć samolotów Boeing 777.

FedEx chce, aby w 2030 r. 30 proc. wykorzystywanego przez nią paliwa do silników odrzutowych pochodziło ze źródeł alternatywnych. Firma opracowuje wspólnie z organizacją The Nature Conservancy plan wdrażania biopaliw dla transportu dalekobieżnego. Plan ten może posłużyć jako wytyczna dla całego sektora transportowego, pomagając również innym przedsiębiorstwom w korzystaniu z bardziej ekologicznych paliw. Firma uruchomiła też program FedEx Express Fuel Sense wchodzący w skład inicjatywy EarthSmart, którego celem jest zapewnienie efektywniejszej eksploatacji samolotów. W ramach tego programu udało się zidentyfikować wiele sposobów redukcji zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla bez zmniejszenia bezpieczeństwa eksploatacji samolotów. Program Fuel Sense pozwala rocznie zaoszczędzić 185 mln litrów paliwa do silników odrzutowych i zmniejszyć emisję CO2 o 466 tys. ton.

Społeczeństwo i udzielanie pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych
W 2012 r. FedEx oferował długoterminowe wsparcie organizacjom zajmującym się udzielaniem pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, zapewnianiem bezpieczeństwa dzieciom przechodzącym przez ulice, a także działalnością na polu zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego. Łączna wartość dotacji i darowizn na cele charytatywne we wszystkich obszarach działalności firmy Fedex — w postaci bezpośrednich dotacji gotówkowych, bezpłatnych dostaw i darowizn pracowników firmy ― wyniosła 46 mln USD. Firma aktywnie wspiera społeczności, wśród których działa, poprzez strategiczne inwestycje w postaci użyczania swoich pracowników, zasobów i sieci. Główny element angażowania się firmy FedEx w sprawy lokalnych społeczności stanowi wolontariat pracowników. W 2012 r. pracownicy firmy z całego świata pracowali ochotniczo na rzecz organizacji lokalnych, krajowych i międzynarodowych. W dorocznym programie FedEx Cares Week uczestniczyło ochotniczo 1574 pracowników z regionu Europy, Bliskiego Wschodu, subkontynentu indyjskiego i Afryki (EMEA). W sumie przepracowali ochotniczo 3338 godzin podczas 58 imprez, w ramach których zebrano 2,2 tony żywności na różne cele charytatywne oraz tysiące euro na rzecz różnych organizacji. Podczas tych imprez 692 pracowników firmy oddało też krew.

(źr. FedEx)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.