Dodaj ogłoszenie o pracy


Praktyki DB Schenker Logistics w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Siedem dobrych praktyk operatora logistycznego zostało wymienionych w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2012. Raport dobrych praktyk z zakresu CSR podejmowanych przez polski biznes został opracowany przez FOB już po raz 11. Nowością tej edycji było wprowadzenie podziału na nowe praktyki realizowane w ciągu ubiegłego roku i dobre praktyki długoletnie, które zostały zebrane w specjalnej części publikacji. DB Schenker Logistics w ramach nowych praktyk z 2012 roku zgłosił transport intermodalny jako produkt ekologiczny oraz program stażowy Sales Consulting Trainee Programme.

Z kolei w ramach praktyk długoletnich firma przedstawiła projekty dot.: szkoleń i mistrzostw w Eko-drivingu, programu wolontariatu pracowniczego „Czas Pomagania”, badania społeczności lokalnych „DB Schenker jako preferowany sąsiad”, Raportu Społecznego oraz Szkoły Liderów DB Schenker Logistics.

- Jesteśmy dumni z tego, że dobre praktyki naszej firmy od wielu lat są doceniane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jest to cenne wyróżnienie i dowód na to, że stale doskonalimy rozwiązania i rozwijamy się w zrównoważony sposób. W codziennej działalności stawiamy nie tylko na profesjonalną obsługę i wysoką jakość, ale także na zaufanie, partnerstwo i dialog – mówi Beata Konecka, Marketing Manager Schenker Sp. z o.o.

W tegorocznej edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu znalazły się 262 praktyki opisane przez 106 firm, podzielone według obszarów wskazanych przez normę ISO 26000. Zebrane projekty i doświadczenia polskich firm dotyczą: ładu organizacyjnego, praw człowieka, praktyk z zakresu pracy, środowiska, uczciwych praktyk operacyjnych, zagadnień konsumenckich, zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej. Intermodal jako produkt ekologiczny został wyróżniony w kategorii Środowisko, natomiast dedykowany studentom program stażowy Sales Consulting Trainee Programme – w kategorii Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
(źr. DB Schenker)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.