Dodaj ogłoszenie o pracy


FedEx działa już 40 lat

 

 

FedEx ma już czterdzieści lat. 17 kwietnia 1973 r. firma FedEx Corp., znana wówczas jako Federal Express, rozpoczęła działalność w międzynarodowym porcie lotniczym Memphis od dostarczenia 186 przesyłek odbiorcom w 25 miastach Stanów Zjednoczonych. W rozwoju młodej firmy kluczową rolę odegrały europejskie innowacje — pierwsza flota samolotów transportowych Federal Express składała się wyłącznie z odrzutowców Falcon francuskiego producenta Dassault Aviation. Samoloty tej firmy były używane przez FedEx Express aż do 1983 roku, a ich miejsce stopniowo zajmowąły, kolejne generacje samolotów transportowych.

Obecnie firma FedEx i jej cztery spółki operacyjne dostarczają ponad dziewięć milionów przesyłek dziennie za pośrednictwem zaawansowanej technicznie sieci komunikacyjnej, która umożliwia dotarcie drogą powietrzną, lądową i morską do klientów w przeszło 220 krajach i terytoriach na całym świecie.
- Od 40 lat wszystkim pracownikom FedEx przyświeca jeden cel, którym jest wsparcie naszych klientów w łączeniu się z całym światem — powiedział Frederick W. Smith, prezes i dyrektor generalny FedEx Corp. - Dziś ponad 300.000 członków zespołu świętuje ten wspólny sukces z przeświadczeniem, że 40 lat naszej działalności to dopiero początek. Gerald P. Leary, prezes FedEx Express w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, subkontynentu indyjskiego i Afryki (EMEA), który 38 lat temu rozpoczął pracę w firmie jako kurier, dodał: „FedEx szczyci się długą, prawie trzydziestoletnią historią działalności w Europie. W ciągu ostatnich 18 miesięcy otworzyliśmy ponad 70 nowych placówek w Europie i dokonaliśmy istotnych inwestycji w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wciąż rozwijamy naszą działalność operacyjną. Wznieśmy toast za kolejne 40 lat sukcesów!”

Od rozpoczęcia działalności w 1973 r. firma FedEx stała się zarówno stymulatorem, jak i wskaźnikiem rozwoju globalnej gospodarki, łącząc ze sobą 90 proc. światowego PKB. W 1985 roku rozpoczęły się regularne, planowe loty między Stanami Zjednoczonymi i Europą, a tylko w ostatnich 18 miesiącach firma zatrudniła w Europie ponad 2,700 nowych pracowników, co zwiększyło ich łączną liczbę do 19,910. Firma ma obecnie 175 placówek. W Polsce, gdzie FedEx Express działa od 1989 roku, firma przejęła Polską firmę kurierską Opek Sp. z o.o. w 2012 r. i od tamtego czasu jeszcze bardziej rozszerzyła swoje usługi. Obecnie obejmuje różne, lecz uzupełniające się firmy, które w sumie oferują pełną gamę rozwiązań logistycznych i biznesowych, dostosowanych do aktualnych potrzeb globalnego i lokalnego handlu.

Firma, która osiągnęła sukces dzięki oferowaniu dostawy w następnym dniu, od czterdziestu lat dostosowuje swoje usługi do zmieniających się potrzeb klientów, wprowadzając nowoczesne rozwiązania do procesów transportu i śledzenia przesyłek na całym świecie. Obecnie jej oferta zawiera różne opcje dostaw w tym drogą powietrzną, lądową i morską oraz rozwiązania biznesowe specjalnie stworzone zarówno dla małych przedsiębiorstw jak i dla dużych korporacji.

Oto kilka najbardziej niezwykłych zdarzeń z historii firmy:
W 2006 roku FedEx przetransportował samolotem FedEx Express MD-11 z Mediolanu do Atlanty w stanie Georgia 90 ton materiałów na wystawę dotyczącą Titanica („Titanic: The Artifact Exhibition”), w tym fragment kadłuba statku ważący ponad 1360 kg.
FedEx przetransportował trzytonową, czekoladową replikę katedry Notre Dame z wystawy Salon du Chocolat w Paryżu na wystawę Chocolate Show w Nowym Jorku.
FedEx przetransportował kolekcję historycznych obiektów należących do carycy Katarzyny Wielkiej z Petersburga na specjalną wystawę w Memphis.
We flocie FedEx jest 365 pojazdów hybrydowych (spalinowo-elektrycznych). Od ich wprowadzenia do eksploatacji w 2004 roku pozwoliły one zaoszczędzić ponad 1.3 milionów litrów benzyny.
FedEx przetransportował kapsułę „Phoenix”, która umożliwiła uratowanie 33 górników uwięzionych przez prawie 10 tygodni w kopalni w Chile. Po zakończeniu akcji ratowniczej kapsuła objechała cały świat, a następnie wróciła do Santiago w Chile.
FedEx przetransportował 127 skrzynek historycznych obiektów pochodzących z Machu Picchu z Newark w stanie Nowy Jork do Limy w Peru, gdzie są wystawiane w nowym muzeum.
Siedemnaście klasycznych samochodów Ferrari o wartości milionów dolarów zostało przetransportowanych przez FedEx z Brukseli na wystawę motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych.
W 1974 r. FedEx pomógł w realizacji filmu „Szczęki”, transportując z Florydy prawie 4-metrowego rekina, w ponad 4,5-metrowej skrzyni, do Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts, gdzie film był kręcony.
FedEx Express przetransportował 630 ton (504 000 butelek) wina Beaujolais Nouveau z lotniska Lyon-Saint-Exupéry do Japonii na doroczną uroczystość degustacji, która odbyła się 18 listopada 2004 r.

(źr. FedEx)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.