Dodaj ogłoszenie o pracy


Jedziesz na Białoruś, pomyśl o opłatach drogowych i OBU

Pierwsza partia urządzeń pokładowych OBU przeznaczonych na rynek białoruski została dostarczona do Republiki Białorusi. Urządzenia są niezbędne, aby móc korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat BelToll, który zacznie obowiązywać na wybranych odcinkach dróg na terenie Republiki Białorusi 1 lipca 2013 roku.

Urządzenie pokładowe OBU to małe urządzenie, które jest instalowane po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu i pozwala na identyfikację pojazdu, którego dotyczy zobowiązanie do uiszczenia opłaty za przejazd płatną autostradą. Za każdym razem, gdy pojazd wyposażony w urządzenie pokładowe OBU przejeżdża pod bramownicą, z konta użytkownika zarejestrowanego w systemie BelToll automatycznie pobierana jest opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej.
Urządzenia pokładowe OBU są przeznaczone na rynek białoruski mogą być stosowane tylko i wyłącznie w celu wnoszenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg w ramach elektronicznego systemu poboru opłat BelToll. Są one skonfigurowane i wymagają tylko ostatecznej personalizacji. Każde urządzenie pokładowe musi być przypisane do konkretnego pojazdu i nie może być używane na innym pojeździe.

Rodzaje urządzeń pokładowych dedykowanych dla systemy BelToll:
-  OBU dla samochodów osobowych - 74*47*18 mm, waga około 30 gr.
-  OBU dla pojazdów ciężkich - 120*70*30 mm, waga około 100 gr.

Urządzenie pokładowe będzie można otrzymać po wpłaceniu kaucji w Punktach Obsługi Klienta, które będą zlokalizowane w miastach, na stacjach benzynowych wzdłuż sieci dróg płatnych oraz w pobliżu przejść granicznych. Wszystkie Punkty Obsługi Klienta zostaną wyraźnie oznakowane znakami drogowymi zainstalowanymi wzdłuż dróg płatnych. Pełny wykaz Punktów Obsługi Klienta zostanie udostępniony na stronie internetowej www.beltoll.by (już wkrótce). Urządzenia pokładowe można będzie otrzymać po rejestracji w systemie BelToll w Punktach Obsługi Klienta, gdzie będzie można także zdać sprawne urządzenia i odzyskać kaucję.
BelToll to elektroniczny system poboru opłat (ESP), który będzie obowiązywać na terenie Republiki Białorusi od 1 lipca 2013 roku. Jest on oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (DSRC). System umożliwia uiszczanie opłaty za przejazd bez konieczności zatrzymywania się w punktach poboru opłat.

System poboru opłat będzie obowiązkowy dla kierowców następujących pojazdów:
- pojazdów samochodowych zarejestrowanych poza granicami krajów Związku Celnego (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony;
- pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).
Pojazdy samochodowe zwolnione od wnoszenia opłat:
- pojazdy samochodowe zarejestrowane w krajach Związku Celnego (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan)o dopuszczalnej masie całkowitej ≤ 3,5 tony wraz z przyczepami;
-  skutery i motocykle;
- ciągniki kołowe i pojazdy samojezdne zarejestrowane na terenie Republiki Białorusi;
- pojazdy uprzywilejowane;
- środki transportu stosowane w celu zapewnienia obronności i ochrony porządku;
- pojazdy wykorzystywane na stałych trasach do transportu pasażerów w ramach transportu publicznego (w tym taksówki);
- pojazdy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Republiki Białorusi i innych krajów.
(źr. BelToll)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.