Dodaj ogłoszenie o pracy


DSV operatorem logistycznym fabryki Valmet Automotive

Firma Valmet Automotive podpisała kontrakt z DSV Road Finland na kompleksową obsługę logistyczną części i komponentów z linii produkcyjnej do fabryki docelowej na kierunku z Europy do Finlandii.

Valmet Automotive to firma wytwarzająca zarówno samochody (Finlandia), jak i komponenty do samochodów (Niemcy i Polska). Pod koniec 2012 roku Valmet Automotive zawarło 3 letni kontrakt na produkcję ponad 100 tys. Mercedesów A klasy w fabryce w Finladii. DSV natomiast, jako jedna z trzech wybranych firm logistycznych, będzie zajmować się transportem elementów niezbędnych przy produkcji.
- Zależało nam na wprowadzeniu innowacyjnych i skutecznych metod transportu. Dlatego też postanowiliśmy podjąć współpracę tylko z takim partnerem, który był gotowy zaoferować nam odpowiednią kombinację wiedzy, pokrycia geograficznego oraz zorientowania na elastyczność procesów – mówi Kalle Nuutila, manager transportu w Valmet Automotive.
Valmet Automotive to kolejna firma działająca w sektorze motoryzacyjnym w portfolio firmy. DSV od 2008 r. współpracuje z koncernem Volvo, a od blisko roku realizuje kontrakt na obsługę magazynu oraz dystrybucji części serwisowych dla połączonych sił Renault – Nissan w Skandynawii. Z początkiem 2013 r. współpraca ta została rozszerzona także o rynek rosyjski.
(źr. DSV)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.