Dodaj ogłoszenie o pracy


Hellmann przejmuje niemieckiego spedytora - firmę Kunze

Na początku roku Hellmann Worldwide Logistics przejął firmę spedycyjną Kunze, wraz ze wszystkimi jej filiami w Bielefeld, Dreźnie i Karlsruhe (Karlsdorf) oraz nieruchomościami handlowymi. Kunze zatrudnia 470 osób i jako grupa osiągnął obrót na poziomie 82 miliony EUR. Obie strony postanowiły nie ujawniać treści umowy sprzedaży.
W celu dalszego rozwoju swojej działalności, Kunze szukał silnego i globalnego partnera, mogącego zapewnić bezpieczną przyszłość firmie, jej klientom i pracownikom. Biorąc pod uwagę obecną globalizację, kluczowym przedsięwzięciem dla Kunze było wzmocnienia europejskich i globalnych sieci, stając się częścią Hellmann Worldwide Logistics.
Wieloletnie, dobre relacje między Matthiasem Kunze i Klausem Hellmannem i porównywalne struktury korporacyjne były kluczowymi czynnikami wpływającymi na decyzję obu firm. Tak jak Hellmann, firma Kunze również jest prywatną firmą z tradycjami, która została założona w 1927 roku.
Dla Hellmann Worldwide Logistics, ekspansja terytorialna na południowym zachodzie jest idealnym rozwiązaniem. Biura w Wittlich, Polch, Neunkirchen i Nieder-Olm zostaną wzmocnione przez oddział w Karlsruhe. Bielefeld i Drezno to regiony o strategicznym znaczeniu dla ekspansji operatora logistycznego z Osnabrueck. Dodatkowe oddziały wzmocnią krajowy sektor drobnicowy.
(źr. Hellmann Worldwide Logistics)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.