Dodaj ogłoszenie o pracy


Co z elastycznym czasem pracy?

W dniu dzisiejszym (środa 6 marca) Sejm zajmie się projektami ustaw, których celem jest uelastycznienie kodeksowej regulacji dotyczącej czasu pracy. Pierwszemu czytaniu zostaną poddane dwa projekty – rządowy i poselski.

– Rozwiązania zaproponowane w obydwu projektach mają ułatwić elastyczne gospodarowanie czasem pracy, co obniży koszty pracy i zwiększy konkurencyjność firm. Przede wszystkim jednak umożliwi to utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy oraz tworzenie nowych. Obserwujemy sytuację gospodarczą oraz trudności na rynku pracy i w związku z tym uważamy, że przepisy te powinny jak najszybciej wejść w życie – mówią eksperci Pracodawców RP.

Projekt rządowy reguluje jedynie dwa instrumenty prawne: 12-miesięczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy. – To właśnie te dwa rozwiązania sprawdziły się w okresie poprzedniego spowolnienia, kiedy obowiązywała tzw. ustawa antykryzysowa. Dlatego powinny one zostać wprowadzone na stałe do Kodeksu pracy – uważają eksperci. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że projekt zawiera przepis, który w znacznym stopniu może utrudnić stosowanie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych. Chodzi tu mianowicie o obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy na okres minimum dwóch miesięcy. W ocenie Pracodawców RP będzie to dla firm dodatkowy, uciążliwy obowiązek, o charakterze czysto biurokratycznym.

Drugi projekt – grupy posłów Platformy Obywatelskiej – to obszerna nowelizacja tych przepisów działu VI k.p., które od dawna sprawiały trudności pracodawcom. Nowa regulacja obejmuje rozwiązania dotyczące m.in. 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych, doby pracowniczej, niższych stawek za nadgodziny, oddawania dni wolnych w kolejnym okresie rozliczeniowym, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy oraz modyfikacji trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy. Ponadto, jak wskazują wnioskodawcy projektu, jego celem jest stworzenie katalogu instrumentów, które będą stymulowały powstawanie nowych miejsc pracy.
– Stworzenie optymalnych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw, również w obszarze prawa pracy, to gwarancja wzrostu gospodarczego – przypominają eksperci Pracodawców RP.

Prace nad projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej trwały ponad rok. Poszczególne rozwiązania poddano dyskusji w ramach prac Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
(źr. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.