Dodaj ogłoszenie o pracy


20 parowozów na jubileuszowej XX Paradzie Parowozów!

27 kwietnia PKP Cargo zaprasza na XX Paradę Parowozów w Wolsztynie. W paradzie weźmie udział rekordowa liczba parowozów – będzie ich 20. Należąca do PKP Cargo Parowozownia Wolsztyn istnieje już 106 lat. Rocznie odwiedza ją ok. 12 tys. turystów, jest więc unikalną atrakcją w skali regionu i świata. Parowozownia jest obecnie jedynym obiektem na świecie, z którego maszyny użyczane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich.
Parowozy Ol-49, które są własnością PKP Cargo,  pięć dni w tygodniu na zlecenie Kolei Wielkopolskich kursują między Poznaniem, a Wolsztynem. Natomiast w weekendy prowadzą pociągi zamawiane przez miłośników kolei i turystów. Rocznie kilkudziesięcioletnie parowozy Ol-49 pokonują na terenie Wielkopolski ok. 100 tys. km!
Większości z nas Parowozownia Wolsztyn kojarzy się jednak z Paradą Parowozów, którą jest organizowana już od 20 lat. W ostatnich latach liczba gości uczestniczących w Paradzie Parowozów przekraczała 25 tys. osób.

Tegoroczna, jubileuszowa impreza odbędzie się w dniach 27 -28 kwietnia. PKP Cargo chce, aby w tym roku w Wolsztynie pojawiła się rekordowa liczba parowozów, przynajmniej 20 maszyn z całej Europy.  W Wolsztynie pojawią się parowozy z Niemiec, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji, a także oczywiście z Polski. Oprócz parady jak co roku w Wolsztynie odbędzie się szereg towarzyszących atrakcji. Jedną z nich będzie widowisko „Światło, Dźwięk i Para”. Obecnie przygotowuje je znany reżyser Bolesław Pawica. W tym roku Wolsztynie miłośnicy kolei podczas widowiska zobaczą parowozy w opowieści o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawieruchy historii.  PKP CARGO przygotowuje w Wolsztynie także występy znanych artystów estradowych. Gościem specjalnym, który wystąpi na scenie, będzie m.in. Oceana – wykonawczyni hymnu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 „Endless Summer”.  Dodatkowymi atrakcjami imprezy są także występ najsłynniejszego polskiego iluzjonisty Macieja Pola oraz rywalizacje maszynistów, m.in. w teście sprawnościowym, kiedy jadąc rozpędzonym parowozem muszą wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.
Działania PKP Cargo w zakresie utrzymania w dobrej kondycji parowozów znalazły uznanie nie tylko w oczach dziesiątków tysięcy widzów, ale także ekspertów. 22 lutego tego roku tygodnik  „Wprost”  wyróżnił PKP Cargo za inicjatywę popularyzowania historii kolei w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…”.  Eksperci tygodnika wysoko ocenili fakt, że spółka od lat troszczy się o zabytki kolejowe jako mecenas parowozowni w Wolsztynie i skansenu kolejowego w Chabówce koło Zakopanego.

W Chabówce odbywa się druga w Polsce impreza  związana z parowozami, czyli organizowana od kilku lat pod koniec sierpnia każdego roku  „Parowozjada”. To impreza o nieco mniejszej skali, gromadząca zazwyczaj około 5 tys. widzów. Jej specyfiką jest to, że obok parowozów prezentowane są tu całe składy pociągów, zarówno pasażerskich jak i towarowych, z różnych okresów historycznych. Również w trakcie „Parowozjady” miłośnicy kolei mogą odbyć urokliwą przejażdżkę specjalnym pociągiem retro, a szczęśliwcy nawet w kabinie parowozu.
(źr. PKP CARGO)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.