Dodaj ogłoszenie o pracy


Parowozem do Wolsztyna

Podczas tegorocznej XIX Parady Parowozów w Wolsztynie k. Poznania zaprezentowało się jedenaście zabytkowych parowozów z Polski, Niemiec i Czech. Parada odbyła się w ostatnią sobotę, 28 kwietnia. Lokomotywy wystąpiły też w niezwykłym spektaklu „Światło, dźwięk, para – opowieści parą pisane” z wykorzystaniem laserów, pirotechniki i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, który poprowadził Bogusław Wołoszański. W imprezie, której organizatorem było PKP Cargo, udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy widzów.

 

W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat wszystkie najważniejsze punkty programu odbyły się w ciągu jednego dnia – w sobotę, 28 kwietnia. Od wczesnych godzin porannych majestatyczne lokomotywy przygotowywały się do tytułowej Parady Parowozów. W paradzie, która rozpoczęła się gwizdem lokomotywy dla uczczenia ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, wzięło udział 11 parowozów, w tym 4 zagraniczne: 2 z Niemiec (serii 52 8177, 01 509) i 2 z Czech (serii 534.0432, 475.101). PKP CARGO będą reprezentować lokomotywy Pm36-2, Ol49-59, Ol49-69, TKt48-191 i Ty2-911. Gwiazdą parady był, jak co roku, parowóz Pm36-2, czyli „Piękna Helena” - złota medalistka Wystawy Światowej w Paryżu z 1937 r., która w tym roku została wybrana Miss Parowozów 2012 przez fanów PKP CARGO na Facebooku. Po raz pierwszy wystąpiły w paradzie dwa polskie parowozy nie będące własnością PKP CARGO. Były to parowozy serii TKh 05353 z Pyskowic oraz TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej.

 

Wieczorem osiem, buchających parą lokomotyw wzięło udział w specjalnie przygotowanym na tę okazję w muzycznej aranżacji i choreografii spektaklu „Światło, dźwięk i para – opowieści parą pisane” z wykorzystaniem laserów i pirotechniki, a także grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. Reżyserem spektaklu był Bolesław Pawica, twórca m.in. wielu programów i widowisk telewizyjnych. W szczególnej roli wystąpił Bogusław Wołoszański, który przygotował specjalną niespodziankę dla uczestników imprezy – osiem scenek opowiadających o historii Polski z udziałem parowozów. Chętni mogli przejechać się specjalnymi pociągami retro, z wagonami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Stare drewniane ławki oraz przedziały otwierane bezpośrednio od strony peronu - niektórym przypominały lata młodości, innym - znane są już tylko z ekranizacji filmowych.

 

Nie tylko dla fanów kolei
Podwoje dla zwiedzających otworzyła zabytkowa, ponad stuletnia parowozownia, która jest ostatnim, czynnym obiektem tego typu na świecie. W tym miejscu, z którego codziennie wyruszają planowe pociągi pasażerskie na trasie Wolsztyn – Poznań, można było obejrzeć historyczne urządzenia, sprzęt do naprawy, utrzymania i obrządzania parowozów. Paradzie towarzyszyły liczne konkursy i pokazy. Nie zabrakło także dobrej muzyki. Gwiazdami imprezy będą In-grid, Jacek Stachursky i zespół Feel. Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia była dyskoteka, którą do białego rana prowadził znany prezenter muzyczny Hirek Wrona.


Od pokoleń kochamy kolej
Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów nie tylko z kraju, ale także z wielu państw europejskich, a nawet miłośników kolei z Azji i Australii. Parada odbywa się w wolsztyńskiej parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów przy wykorzystaniu lokomotywy parowej. Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła „Od pokoleń kochamy kolej…”, spółka PKP Cargo.

Bieżące informacje o Paradzie znajduję się na profilu FB Spółki:  http://www.facebook.com/pkpcargo

 

Partnerem Parady jest Urząd Miejski w Wolsztynie.
Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Polska Głos Wielkopolski, Dzień Wolsztyński, Gazeta Polska, Gazeta Finansowa, The Warsaw Voice, Gentleman, Home&Marekt, VIP, Fakty Magazyn Gospodarczy, Wasze Podróże, Polska Gazeta Transportowa, Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy, TLS Biznes, Nowy Przemysł, Wnp.pl, Spedycje.pl, Rk.pl, etransport.pl, Pracujwlogistyce.pl, Cashom.pl, Kurier365.pl, Niezalezna.pl, Radio Zachód, Na przystanku.
Patroni honorowi: Polska Organizacja Turystyczna, Wielkopolska Organizacja Turystyczna

(źr. PKP Cargo)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.