Dodaj ogłoszenie o pracy


Intermodalny rekord przeładunków w BCT

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w listopadzie b.r. pobił swój dotychczasowy rekord intermodalny, przeładowując na terminalu kolejowym aż 17 568 TEU. Udział kolei w ubiegłym miesiącu stanowił 54,1 procent wszystkich kontenerów obsłużonych w BCT. Łącznie w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym przeładowano w listopadzie 32 457 TEU, a od początku 2012 r. 377 177 TEU.
- Jesteśmy świadomi, że przewozy intermodalne stanowią przyszłościowy kierunek rozwoju transportu. Zgodnie z Białą Księgą Transportową do 2050 roku 50 proc. wszystkich towarów ma być przeniesionych z dróg na alternatywne środki transportu m.in. kolej. Przykład BCT potwierdza, że jest to możliwe nawet w Polsce, gdzie średni udział przewozów intermodalnych obecnie kształtuje się na poziomie od trzech do pięciu procent.”- powiedział Piotr Frąckowiak – Intermodal Manager BCT. Gdyńska spółka BCT to lider wśród polskich terminali pod względem wykorzystania kolei w obsłudze kontenerów. Udział kolei systematycznie wzrasta od 2010 r., co obrazuje poniższy wykres.
Osiągnięcie tak wysokiego wyniku było możliwe dzięki stale zwiększającej się liczbie połączeń kolejowych z terminalami wewnątrz kraju i na szlaku Bałtyk – Adriatyk. W maju b.r. BCT podpisał umowę z międzynarodowym operatorem, firmą Baltic Rail, której połączenie z Gdyni do Dąbrowy Górniczej, a obecnie do Sławkowa, realizuje dwa razy w tygodniu. Stanowi ono ważny krok
w kierunku realizacji koncepcji europejskiego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Do grona klientów Spółki dołączyła w 2012 r. również firma Polzug, która uruchomiła regularne połączenie z Poznania do Gdyni. W ostatnich miesiącach BCT rozszerzył zakres usług o przeładunki naczep samochodowych na wagony kolejowe, a od listopada obsługuje także regularne połączenie z Warszawą, realizowane przez ATC Rail i Cargosped.
Możliwości przeładunkowe z wykorzystaniem kolei w BCT w najbliższych latach będą stale rosnąć. Do 2015 r. terminal zrealizuje bowiem największy w swojej historii program inwestycyjny, w ramach którego podniesie intermodalny potencjał terminalu, a dzięki inwestycjom Zarządu Morskiego Portu Gdynia zmodernizuje swój terminal kolejowy. Program o wartości ponad 153 mln, w jednej trzeciej jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach rozstrzygniętego w ubiegłym roku konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
(źr. BCT Gdynia)
Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.