Dodaj ogłoszenie o pracy


Możliwości inwestycyjne na rynku magazynowym

 

Prologis, Inc.,globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, opublikował dziś szczegółowy raport dotyczący wyników sektora nieruchomości dystrybucyjnych w Europie. Raport zatytułowany “Możliwości na europejskim rynku nieruchomości dystrybucyjnych” podkreśla znaczenie czynników cyklicznych takich jak bieżący deficyt powierzchni klasy A, dynamika podaży i popytu, główne trendy strukturalne, jak trwająca rekonfiguracja łańcucha dostaw i wzrost na rynku e-commerce.

 

Główne wnioski jakie płyną z raportu Prologis to, że wartości europejskich obiektów dystrybucyjnych spadły przeciętnie o 21,9 procent od szczytu sprzed kryzysu (2007 r.) i wzrosły jedynie o 1,3 procent. Dzisiejsze wartości są atrakcyjne w stosunku do kosztów odtworzenia oraz schematu odzyskiwania wartości w Stanach Zjednoczonych po kryzysie finansowym. Sektor obiektów logistycznych wygenerował bezpośredni zwrot wynoszący 7,6 proc. w ciągu ostatnich 10 lat; czyli, odpowiednio, 200 punktów bazowych oraz 240 punktów bazowych powyżej bezpośredniego zwrotu z obiektów biurowych i handlowych. Pomimo słabego wzrostu PKB w UE na poziomie zaledwie 1,5 procent rocznie w ciągu ostatnich 10 lat, przewiduje się, że rekonfiguracja łańcuchów handlowego i dostaw zapewni silny popyt na powierzchnie dystrybucyjne w Europie. Stany Zjednoczone posiadają w rzeczywistości cztery razy więcej nowoczesnej powierzchni magazynowej klasy A niż Europa, gdzie proporcja powierzchni dystrybucyjnej klasy A jest niewielka i wynosi około 14% wszystkich zasobów powierzchni dystrybucyjnych na tym kontynencie.  Europejski rynek jest więc stosunkowo słabo rozwinięty.


Rozwijający się rynek e-commerce wymaga reorganizacji kanałów dystrybucji w celu sprostania aktualnemu popytowi i oczekiwanemu wzrostowi. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy dodatkowy 1 miliard Euro ze sprzedaży za pośrednictwem internetu skutkował średnim dodatkowym zapotrzebowaniem na powierzchnię magazynową wynoszącą około 72 000 metrów kwadratowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

 

Ali Nassiri, vice president, acquisitions and research, Prologis Europe, powiedział: - W perspektywie długoterminowej, sektor nieruchomości dystrybucyjnych okazał się być solidną i defensywną klasą aktywów, z atrakcyjnym profilem ryzyka zwrotu dla inwestorów instytucjonalnych. Powierzchnie dystrybucyjne przyczyniają się w istotnym stopniu do poprawy produktywności, redukcji kosztów i wspierają ogólną strategię łańcucha dostaw. Ten stały trend w kierunku większej efektywności operacyjnej i efektywności kosztów będzie korzystny dla sektora nieruchomości dystrybucyjnych napędzając jego ożywienie w najbliższym czasie i w przyszłości.

 

Pobierz raport: "Możliwości na europejskim rynku nieruchomości dystrybucyjnych"

 

(źr. Prologis)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.