Dodaj ogłoszenie o pracy


W spodniach czy w spódnicy?

Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy w 2011 r.”, wynika, że panie są mniej aktywne zawodowo – pracę podejmuje 48,7 proc. z nich, w porównaniu do 64,7 proc. mężczyzn. Polskiemu sportowi przewodzi ministra w sukience, za kierownicą TIR-a coraz częściej można zobaczyć kobietę, a zarządzaniem długami profesjonalnie zajmuje się… pani windykator. Mimo, że wciąż istnieje podział na męskie i kobiece zawody, to są profesje, w których panie radzą sobie równie dobrze, jak mężczyźni.

 

Branże, postrzegane dotąd jako męskie (w tym branża transport -spedycja - logistyka), feminizują się coraz częściej — kobiety realizują się zawodowo jako policjantki, strażaczki czy strażniczki graniczne. Okazuje się, że także w zawodzie windykatora panie radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni. Kobiety często wykazują o wiele więcej empatii, a w kontaktach z wierzycielami okazują się mniej konfrontacyjne, a bardziej nastawione na znalezienie kompromisu. Mężczyźni natomiast bywają bardziej konkretni i chętniej niż kobiety podejmują odważne decyzje.

 

Skutecznie i nowocześnie prowadzone działania windykacyjne są kompilacją obszarów, w których dobrze radzą sobie zarówno panowie – na przykład obsługa systemów informatycznych, jak i panie, wyróżniające się wysoką odpornością na stres i koniecznymi w tym zawodzie umiejętnościami interpersonalnymi.

- Kobiety potrafią skutecznie słuchać, efektywnie przekonywać do swojego zdania, a ich umiejętności interpersonalne doskonale wpisują się w społeczny charakter relacji pomiędzy windykatorem a dłużnikiem – mówi Jolanta Małgorzata Niewiarowska, wiceprezes zarządu EGB Investments S.A. współtwórca Polskiego Związku Windykacji, która w firmie zajmuje się głównie tematyką prawną.

 

Spółka EGB Investments S.A. wyprzedza krajową tendencję, nakreśloną w badaniu International Business Report 2012, opracowanym przez Grant Thornton International, zgodnie z którą 30 proc. kobiet w Polsce zajmuje stanowiska dyrektorskie. W bydgoskiej spółce niemal połowa biur zarządzana jest przez kobiety. Panie doskonale sprawdzają się na stanowiskach menedżerskich, sprawując pieczę m.in. nad sekcją windykacji (dyrektorem jest pani, a wśród trzech zastępców dwoje stanowią kobiety), zarządzania wierzytelnościami, marketingu i administracji. Zapewnienie równych szans w zakresie awansu na wyższe stanowiska kierownicze pozwala spółce na optymalne korzystanie z potencjału tkwiącego w pracownikach obu płci. W EGB Investments równość panuje także w dostępie do przywilejów, pozwalających na łączenie obowiązków zawodowych z posiadaniem rodziny i dzieci. Specjalny system przywilejów rodzicielskich zapewnia zarówno kobietom, jak i mężczyznom np. możliwość pracy z domu czy uzyskanie dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.  Firma zatrudnia ok. 200 pracowników, aż 75 proc. stanowisk piastują kobiety.
(źr. EGB Investments)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.