Dodaj ogłoszenie o pracy


"Mądry po szkodzie" - GDDKiA wyposaża służby ratunkowe w urządzenia ViaAuto

Wypadek staranowania przez karetkę pogotowia ratunkowego bramek przy wjeździe na autostradę, który zdarzył się kilka dni temu, obnażył brak przygotowania GDDKiA do obsługi pojazdów ratunkowych i zagrożenia z tego tytułu. Można powiedzieć " GDDKiA mądra po szkodzie", bo  w końcu zdecydowano o montażu urządzeń pokładowych viaAUTO dla pojazdów służb ratunkowych i uprzywilejowanych, które umożliwią automatyczne otwarcie szlabanów na bramkach autostradowych. Pierwsze urządzenia są już zamontowane w samochodach straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji.

 

Jak poinformował operator systemu poboru opłat drogowych ViaToll, pierwszą serię urządzeń dostarczono na mocy uzgodnień pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, służbami ratowniczymi i operatorem poboru opłat. Kolejne serie będą dostarczane sukcesywnie, w ciągu kolejnych dni, by wszystkie służby ratownicze działające na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (czyli A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica) mogły sprawniej przeprowadzać akcje ratunkowe i bez zatrzymywania się przejeżdżać przez place poboru opłat. Oznacza to, że pojazdy uprzywilejowane mogą pokonywać bramki autostradowe na dwa sposoby:

- przy wykorzystaniu urządzenia viaAUTO – po podjechaniu do bramki samochodu ratowniczego wyposażonego w urządzenie viaAUTO szlaban podniesie się automatycznie. Taki przejazd nie wymaga zatrzymania pojazdu.

- poprzez pobranie bezpłatnego biletu „zerowego”. Pobranie biletu wymaga jedynie naciśnięcia przycisku. Cała operacja trwa około 3 sekundy.

 

Ponieważ system poboru opłat dla samochodów osobowych na autostradzie A4 działa zaledwie od 1 czerwca br., jeszcze przez kilka dni mogą się zdarzać przejściowe zakłócenia płynności ruchu w miejscach poboru opłat. Dlatego od dziś specjalnie wydelegowani pracownicy będą w doraźny sposób reagowali na ewentualne problemy pojazdów uprzywilejowanych podczas przejazdu przez place poboru opłat.

Wszystkie dodatkowe działania, podejmowane w początkowym okresie działania systemu poboru opłat dla samochodów osobowych na odcinku A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica, mają na celu maksymalne ułatwienie służbom ratowniczym wykonywania ich ustawowych zadań. W związku z tym sytuacja staranowania bramki przez karetkę, nie powinna mieć już więcej miejsca.

(źr. Biuro Prasowe viaToll)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.