Dodaj ogłoszenie o pracy


PEKAES partnerem logistycznym projektu Gwoździec Re!

Po raz drugi spółka Pekaes wspiera rekonstrukcję malowideł XVII-wiecznej synagogi. W tym roku w projekcie wezmą udział studenci z Polski, USA, Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Francji i Japonii. Od 2013 r. zrewitalizowany dach synagogi będzie elementem stałej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich.


Powstała w Gwoźdźcu na Ukrainie w 1650 roku drewniana synagoga doszczętnie spłonęła podczas II wojny światowej. Do tego czasu synagoga była jedną z pereł sakralnej architektury drewnianej. Jej wyróżnikiem przez stulecia pozostawała bogato zdobiona drewniana kopuła. Projekt Gwoździec Re!konstrukcja zakłada całkowite odtworzenie symbolicznego dachu w oparciu o archiwalne fotografie i przy wykorzystaniu technik i materiałów sprzed przeszło 300 lat. Studenci będą pracować pod okiem artystów specjalizujących się w odtwarzaniu historycznych budowli z amerykańskiego Handshouse Studio.

 

- To dla nas duże wyróżnienie, że po raz drugi znaleźliśmy się w gronie prawdziwych pasjonatów, artystów, kulturoznawców i studentów z całego świata, a co więcej, wspólnie chcemy przywrócić cząstkę historii i kultury. W pierwszej odsłonie projektu pojazdy Pekaes z transportem konstrukcji dachu przejechały ponad 900 kilometrów. W tym roku zaczęliśmy w Gdańsku-Wrzeszczu, a następnie odwiedzimy Sejny, Kazimierz Dolny, Szczebrzeszyn i Wrocław. Warto podkreślić społeczny kontekst projektu – we wszystkich miastach warsztaty będą otwarte dla wszystkich osób chętnych do wzięcia w nich udziału – komentuje Jacek Rajnowski - Janiak dyrektor biura zarządu i komunikacji PEKAES SA.

W 2013 roku cały zrekonstruowany dach z polichromią będzie eksponatem w galerii „Miasteczko” w realizowanym na warszawskim Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

(źr. PEKAES SA)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.