Dodaj ogłoszenie o pracy


Widlak FM-X - pracuje bez udziału człowieka

Co może zrobić wózek widłowy bez udziały człowieka? - samodzielnie obliczyć najkorzystniejszą trasę przejazdu, elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu i składować towar w docelowym miejscu! Firma STILL opracowała prototyp w pełni automatycznego wózka widłowego FM-X.


Automatyzacja zapewnia wzrost efektywności operacji logistycznych, zwiększa bezpieczeństwo pracy i redukuje koszty. Istniejące do tej pory rozwiązania wymagały odgórnego zaplanowania wszystkich etapów procesu magazynowania i dokładnego wytyczenia ścieżek. Uniemożliwiało to wprowadzanie zmian w miejscu pracy i nie pozwalało maszynom elastycznie reagować na niespodziewane przeszkody. Innowacyjny projekt firmy STILL opiera się na stworzeniu wózków widłowych nowej generacji, które pracując zespołowo, indywidualnie będą koordynować wykonywane zadania. Nowa koncepcja zarządzania magazynem zakłada wzajemną komunikację maszyn, nad którą czuwa centralny system nadzoru. To on przypisuje zadania poszczególnym wózkom, które następnie samodzielnie obliczają optymalną trasę przejazdu i dynamicznie reagują na zmianę otoczenia. Dzięki temu doskonale funkcjonują w obszarach dużego natężenia ruchu i gwarantują bezpieczeństwo w magazynie.


Wszystko to możliwe jest dzięki wdrożeniu w FM-X Autonom inteligentnego systemu analizy otoczenia. Trójwymiarowa mapa tworzona przy użyciu obrotowego skanera laserowego pozwala mu poruszać się w magazynie z dokładnością co do centymetra i pobierać palety nawet, gdy nie zostały poprawnie odstawione. Dzięki temu składowanie towaru, które odbywa się na wysokości nawet 12 metrów, jest w pełni precyzyjne. Praca automatycznych wózków widłowych jest całkowicie bezpieczna, bowiem czujniki detekcji ruchu, wykrywając przeszkody w postaci innych pojazdów lub ludzi, zatrzymują maszynę. FM-X to przy tym wózek o doskonałych właściwościach jezdnych, z napędem prądu trójfazowego 48V. Zastosowanie systemu odzyskiwania energii podczas procesu hamowania sprawia, że jego praca jest jeszcze bardziej ekonomiczna, a przy tym przyjazna dla środowiska. Kolejną istotną zaletą wyróżniającą produkt STILL’a na tle konkurencji jest możliwość zmiany pracy wózka z automatycznego na manualny. W razie potrzeby operator może sam przejąć kontrolę nad pracą pojazdu. Tego rodzaju dualizm zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i wydajność pracy.


(źr. STILL)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.