Dodaj ogłoszenie o pracy


Rozliczenie PIT za 2011 rok – dwie istotne zmiany w uldze internetowej

Niezwykle popularna wśród podatników ulga internetowa obarczona była jeszcze niedawno sporym ograniczeniem nieprzystającym do technicznych realiów korzystania z internetu. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2010 r., dopuszczalne było odliczanie wydatków internetowych pod warunkiem, że podatnik korzystał z internetu w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania. Poważne wątpliwości interpretacyjne wiązały się używaniem internetu bezprzewodowego (przenośny modem), z którego korzystać można poza miejscem zamieszkania. To samo dotyczyło również korzystania z zasobów sieci przy użyciu telefonu, smartfona lub tabletu internetowego.

 

Obowiązujący od 1 stycznia 2011 roku zmieniony art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PDOF przywiduje, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Zrezygnowano więc z zasadniczej przesłanki skorzystania z ulgi, jaką było wykorzystywanie sieci internet jedynie w miejscu zamieszkania podatnika. Oznacza to, że rozliczając się z podatku dochodowego za 2011 rok, podatnicy będą mogli uwzględnić wydatki na korzystanie z internetu we wszystkich możliwych formach i miejscach. Z ulgi skorzystają użytkujący internet przy pomocy przenośnych modemów, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów a także odwiedzający kafejki internetowe.

 

Kolejną korzystną dla podatników zmianą jest nowy sposób udokumentowania wydatków poniesionych na korzystanie z sieci internet. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2010 r. podatnik mógł skorzystać z ulgi, jeżeli wysokość poniesionych przez niego wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

 

Zgodnie natomiast ze znowelizowanymi przepisami, podatnik będzie mógł udokumentować wysokość wydatków internetowych na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty” ( art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PDOF). Tak więc zapłacona faktura dokumentująca poniesione wydatki nie będzie jedynym dokumentem, który pozwala na skorzystanie z ulgi internetowej. Każdy dokument, który wskazuje zapłatę za usługę internetową, a jednocześnie będzie zawierał konieczne dane identyfikujące podatnika i rodzaj oraz wartość usługi, będzie uprawniał do ulgi. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt rzeczywistego poniesienia wydatku na internet, co oznacza, że podstawą do skorzystania z ulgi będą tylko dokumenty poświadczające, że dokonaliśmy płatności (sam fakt posiadania faktury lub innego dokumentu, co do których nie jesteśmy w stanie wykazać, że zostały one opłacone, nie uprawnia nas do skorzystania z ulgi).Dowodem uprawniającym do ulgi może być przykładowo potwierdzenie przelewu bankowego, jednakże pod warunkiem, że jako tytuł wskazana będzie płatność za dostęp do Internetu.

 

Pewne wątpliwości może budzić kwestia zapłaty za pakiety usług, w skład których wchodzi także internet (np. rozbudowany pakiet z dostępem do telewizji, telefonu oraz internetu). W takim przypadku umowa z dostawcą mediów powinna dokładnie wyszczególniać, jaka część płatności dotyczy Internetu, a jaka pozostałych usług. Brak takiego wyszczególnienia w umowie lub w dokumencie uzyskanym od dostawcy uniemożliwia nam skorzystanie z ulgi internetowej.

 

Jak wskazano już uprzednio, znowelizowane przepisy ustawy o PDOF pozwalają na skorzystanie z ulgi internetowej nawet w sytuacji, gdy korzystaliśmy z internetu w kafejce internetowej. Również w tym przypadku musimy posiadać dokument spełniający wymogi określone w cytowanym już  art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PDOF. Wydrukowany paragon nie spełnia tych wymogów, gdyż nie ma na nim danych identyfikujących podatnika. Konieczne będzie więc uzyskanie od sprzedawcy faktury zawierającej nasze dane oraz opatrzonej informacją, że została ona zapłacona.

 

Autor: Lech Janicki ekspert ECDDP Sp. z o.o.

 

Więcej na temat czytaj:

Koszty dojazdu do pracy –jak zwiększyć koszty w rocznym PIT

Błędne koszty z PIT-11 popraw samodzielnie

Ulgi i odliczenia w rozliczeniu PIT za 2011 rok

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.