Konto pracodawcy


Raport płacowy – narzędzie tylko dla dużych firm?

Dlaczego warto badać wynagrodzenia? Coraz więcej firm w Polsce, nie tylko dużych korporacji, zarządza wynagrodzeniami w oparciu o dostępne dane rynkowe oraz branżowe i regionalne benchmarki. Polscy pracodawcy coraz częściej przyznają, że walka o talenty jest nieodzownym elementem walki konkurencyjnej, a praktyka „płacić jak najmniej” niekoniecznie wspiera strategię rozwoju firmy.

 

Na wysoce konkurencyjnym rynku pracy coraz szersze grono firm uczestniczy w badaniach wynagrodzeń, aby zarządzać polityką płacową świadomie, w oparciu o profesjonalne dane, a nie tylko o własne uznanie czy oczekiwania kandydatów. Jak korzystać z benchmarkingu wynagrodzeń i dlaczego warto to robić?
- Firmę CAT Polska można zaliczyć do firm logistycznych średniej wielkości, w której  zatrudniamy około 130 pracowników etatowych. Raporty płacowe zamawiamy od co najmniej 10 lat, gdyż towarzyszą nam one praktycznie na co dzień. Raport jest dla nas niezbędnym narzędziem w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki personalnej. Pozwala na porównanie się z innymi firmami oraz zaplanowanie optymalnego budżetu płac, co w obecnej bardzo dynamicznej sytuacji rynkowej ma szczególnie duże znaczenie - mówi Iwona Orzechowska HR manager CAT Polska.

 

Do czego służą analizy wynagrodzeń?
Raport płacowy wykorzystuje się głównie do porównywania i ustalania wysokości wynagrodzeń, modyfikacji polityki płacowej, planowania wysokości podwyżek, ustalania stawek dla nowych pracowników, a także do negocjacji płacowych i prezentowania poziomu wynagrodzeń przed zarządem, zwłaszcza jeśli znajduje się zagranicą. Raporty płacowe dają możliwość porównania się z innymi na rynku i ocenę zewnętrznej konkurencyjności stawek płac. - Dzięki wiedzy o danych płacowych możemy dostosować poziom wynagrodzeń oraz zakres benefitów do tego, co oferuje rynek. W naszej branży bardzo ważne jest, aby zatrzymać w swoich strukturach kluczowych pracowników, dlatego też raporty płacowe dają wiedzę, która jest niezbędna, aby unikać przepłacania ale również tego, aby nie płacić za mało. Jest to bardzo ważne, gdyż wynagrodzenia są istotnym składnikiem kosztów operacyjnych firmy, a dzięki raportom możemy te koszty optymalizować  wyjaśnia Iwona Orzechowska z CAT Polska.

 

Prawidłowa analiza podstawą sukcesu płacowego
Pierwszym z etapów budowania strategii organizacji jest analiza SWOT firmy i analiza otoczenia. Badanie wynagrodzeń powinno być wpisane w strategię zarządzania wynagrodzeniami każdej firmy, w której management myśli o HR kategoriami biznesowymi. Korzyści z prawidłowej analizy  wynagrodzeń są ogromne i dają podstawę do wielu innych analiz biznesowych.
- Firma, która definiuje w swojej strategii personalnej politykę wynagrodzeń powinna mieć solidne podstawy do realizacji polityki HR. Pomijam oczywiście sytuację, kiedy w strategii firmy akceptowalna jest wysoka fluktuacja - mówi Barbara Szczepańska HR manager Havi Logistics. 
Może się wydawać, że takie analizy są dobre dla „twardych” sektorów – bankowości, finansów, ale jak wskazują eksperci od zarządzania zasobami ludzkimi, to błędne przekonanie. Raporty płacowe dostarczane przez profesjonalne firmy są niezbędnym narzędziem do realizacji polityki wynagradzania niezależnie od branży.
- Jestem wielką zwolenniczką udziału w badaniach i porównywania się z rynkiem. Świadomość, ile płaci rynek, branża czy sektor, jest niezbędna w konkurencyjnym i wymagającym otoczeniu – utrzymuje firmę „na fali”, zważywszy na fakt, jak istotnym elementem kosztów są koszty personalne. Jako HR manager muszę też podkreślić, że poziom satysfakcji klienta z usług firmy zależy od poziomu satysfakcji i motywacji zatrudnionych pracowników. Jasno komunikowana polityka wynagrodzeń wpływa na utrzymanie takiej satysfakcji na właściwym poziomie - dodaje Barbara Szczepańska z Havi Logistics.

Wymiernym rezultatem analizy danych zawartych w raporcie płacowym jest aktualizacja siatki płac oraz tworzenie polityki wynagrodzeń przedsiębiorstwa w taki sposób, aby utrzymać pozycję atrakcyjnego Pracodawcy.
- Korzystamy z raportu płacowego branży TSL od 2 lat. W tym badaniu biorą udział wszystkie znaczące firmy transportowo - logistyczne obecne na rynku polskim, więc dane zawarte w raporcie są obrazem polityk wynagrodzeń oraz trendów w tym sektorze usług. W naszej firmie - dywizji logistycznej Grupy Norbert Dentressangle w Polsce, raport pełni dwie funkcje. Po pierwsze, stanowi cenne źródło informacji o poziomie wynagrodzeń w branży na poziomie ogólnopolskim oraz regionalnym dla wszystkich stanowisk w organizacji. Po drugie, daje możliwość porównania proponowanych przez nas wynagrodzeń do oferty rynku - tłumaczy Joanna Borkowska – Iwanek, dyrektor personalny w firmie ND Logistics Poland. 

 

Koszty niewspółmierne do korzyści
Wiele firm, zwłaszcza tych mniejszych przerażają koszty udziału w raporcie, dlatego niechętnie podchodzą do udziału we wszelkiego rodzaju badaniach. A jak się okazuje, wszystko zależy od formy współpracy i zakresu badań, w których chce wziąć udział dana firma.
- W zależności od wybranej formy współpracy np. z naszą firmą, to wydatek od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Biorąc pod uwagę korzyści z posiadania takich danych – nie wydaje się to dużo - mówi Maciej Cześniak konsultant w HRM partners, odpowiedzialny za raport TSL.
Natomiast to co jest istotne to zwrócenie uwagi na warunki jakie oferuje dostawca w cenie takiego raportu. W badaniach wynagrodzeń istotnych jest kilka elementów. Ważna jest badana próba, czyli grupa firm, z których dane są zestawione statystycznie i pokazywane jako dane rynkowe. Drugim ważnym elementem jest metodologia, czyli sposób w jaki dane są zbierane, zestawiane i prezentowane. 
- To ważne, bo w tego typu badaniach rzeczą bardzo istotną jest, aby porównywać analogiczne stanowiska w różnych organizacjach. Dla dobrych jakościowo wyników nie wystarczy zestawienie stanowisk biorąc pod uwagę tylko ich nazwy. Rzeczywisty zakres obowiązków, wymagane kompetencje czy doświadczenie, a co za tym idzie sposób wynagradzania, może być różny w zależności od organizacji, choć nazwa stanowiska może być taka sama. Nie mniej ważne w mojej opinii jest także wsparcie ze strony firmy badającej wynagrodzenia w całym procesie: od dopasowania stanowisk, wyjaśniania ewentualnych nieścisłości w przekazanych przez Uczestnika danych aż po wsparcie na etapie korzystania z dostarczonych wyników - wyjaśnia Maciej Cześniak z HRM Partners.
Może zatem warto zastanowić się nad udziałem z raporcie, z którego można odnieść korzyści  niezależnie od wielkości firmy. Tym bardziej, że nie jest to wydatek, który znacząco uszczupli budżet nawet małej firmy.

 

Dorota Raniszewska, manager Zespołu Doradztwa Płacowego, prowadząca Akademię HRM partners: Płace-Premie-Podwyżki - Polskie firmy coraz częściej konkurują na rynkach zagranicznych. Mamy w kraju dobrych specjalistów, z dobrym wykształceniem, mamy europejski paszport i znamy języki obce. Koszty pracy są wciąż znacząco niższe od zachodnioeuropejskich. Potrzebne są jednak inwestycje w innowacje i w jakość naszych produktów. A do tego firmy muszą przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników. Zresztą, od lat konkurują o nich z zachodnimi inwestorami. Poziomy płac i cały pakiet wynagrodzeń są często powodem, dla którego najlepiej wykwalifikowani kandydaci podejmują pracę w korporacjach zachodnich. Obserwujemy, że rzadko kiedy polityka płacowa w rodzimych firmach jest konkurencyjna w stosunku do firm z kapitałem zagranicznym. Tymczasem kiedy przeprowadzamy projekty nowego systemu wynagradzania okazuje się, że firmy polskie są gotowe na inwestycje w ludzi, i na unowocześnianie systemów wynagradzania. Mogą oferować konkurencyjne płace zasadnicze, skuteczne systemy motywacyjne i świadczenia, które zapewniają bezpieczeństwo rodzinne pracowników i dobry wizerunek pracodawcy. Te firmy zawsze korzystają z raportów płacowych. Raporty są podstawowym narzędziem do samodzielnego użytku, które umożliwia utrzymanie i rozwój polityki wynagradzania, odnoszenie się do oczekiwań kandydatów oraz raportowanie zarządcze w zakresie wynagrodzeń


Przeciętne wynagrodzenie w TSL
Przeciętne wynagrodzenie całkowite pracownika TSL wzrosło do poziomu 4200 zł brutto (dla porównania: przeciętne wynagrodzenie brutto wg GUS za II półrocze w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wyniosło 3340 a przeciętne wynagrodzenie ogółem wg GUS w III kwartale 2011 r. wyniosło 3416*). Najlepiej zarabiającą grupą spośród przebadanych pracowników są menedżerowie, otrzymujący średnie wynagrodzenie na poziomie 9130 zł. Pracownicy operacyjni mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie 2870 zł a doświadczeni specjaliści w branży zarabiają dzisiaj 5600 zł.
(źr. Raport HRM partners S.A. - Rynkowa analiza wynagrodzeń, 2011/2012)

 

(Opr. Beata Trochymiak) 

Zobacz także:
kobiety w logistyce
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Firmy kurierskie napędzają popyt na powierzchnie magazynowe
21. Oddział PEKAES w Kaliszu rozpoczął prace
Wyścig z czasem – Hillebrand dostarczył w ciągu kilku dni 160 ton wina i 940 mln ...
Logistyczne wyzwania w recykling baterii dla motoryzacji
LPP przyspiesza wdrożenie RFID
CEVA Logistics dołącza do United Airlines Eco-Skies Alliance
RTV EURO AGD wdraża aplikacją mobilną w dostawach produktów
Dachser podsumował wyniki za 2020
VOX w SEGRO Logistics Park Poznań
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC